Kierowco! Zmień opony na zimowe!

i

Autor: pixabay

Mazowsze. Kierowco! Zwiększ bezpieczeństwo na drodze, zmień opony na zimowe!

2022-12-01 13:35

Zmiany opon na zimowe nie reguluje żadne prawo. Mazowieccy policjanci apelują jednak do kierowców o zdrowy rozsądek i zmianę opon na zimowe.

Kierowcy zmieniajcie opony na zimowe. Zwiększycie swoje bezpieczeństwo na drodze, apelują mazowieccy policjanci. - Nie czekajmy do pierwszego śniegu z wymianą opon - mówi Marcin Sawicki z Mazowieckiej Policji:

Polacy generalnie czekają do pierwszego śniegu, aby wymienić te opony. To jest niestety bardzo mylne, ponieważ opona zimowa nie tyle spełnia swoje wymogi w momencie kiedy spadnie już śnieg, ale przede wszystkim, kiedy ta guma użyta do produkcji opony zimowej jest plastyczna w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza. Z kolei, musimy to pamiętać, opona letnia tych swoich właściwości w takich temperaturach nie będzie spełniać. Jej przyczepność znacznie spada.

- Ważne też, aby opony, które wymieniamy miały poprawny stan techniczny – dodaje Sawicki:

Jeżeli już zmieniamy te opony z letnich na zimowe, pamiętajmy, aby te opony zimowe były w jak najlepszym stanie. Najzwyczajniej w świecie nie ma sensu wymieniać tych opon na zimowe, jeżeli ta grubość rzeźby bieżnika jest minimalna. Póki co w polskich przepisach ruchu drogowego ta głębokość rzeźby bieżnika jest minimum 1,6 mm. No, ale nie okłamujmy się, że opona, który ma bieżnik głębokości 1 mm tak naprawdę ona jest oponą łysą i nie nadaje się do jazdy.

Ważne również przy zmianie opon jest odpowiednie dobranie ogumienia do modelu samochodu.