Nie kradnij stroiszu - apelują leśnicy.

i

Autor: pixabay

Nie kradnij stroiszu – apelują leśnicy.

2022-10-21 11:12

Wielkimi krokami zbliża się święto zmarłych. To czas nie tylko zadumy, ale również wzmożonej aktywności złodziei stroiszu z lasu. Sprawcą kradzieży grozi nie tylko mandat, sprawa może zakończyć się w sądzie.

Straż leśna zaczyna wzmacniać kontrolę w lesie, by udaremnić kradzieże stroiszu jodłowego. Gałązki wykorzystywane są do produkcji wieńców czy ozdób. - Aktualnie odnotowujemy jeszcze małą aktywność osób zajmujących się tym procederem - mówi Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom:

W tym roku prawdę mówiąc odnotowaliśmy mniej tych przypadków. W zeszłym roku o tej porze mieliśmy więcej spraw jeśli chodzi o kradzież stroiszu, jednak zdajemy sobie sprawę, że to dopiero początek, a do 1 listopada zostało jeszcze parę dni, więc myślę, że aktywność złodziei stroiszu dopiero przed nami.

- Kontrolujemy lasy na różne sposoby, by udaremnić kradzieże – dodaje Ogar:

W strategicznych miejscach są kamery, cały czas patrolujmy las, więc pilnujemy tego lasu, aby to młode pokolenie lasu mogło wyrosnąć i każdy z nas, żeby się mógł tym cieszyć.

Okaleczone drzewa zwykle obumierają i trzeba je w całości wyciąć. Za kradzież stroiszu grozi mandat do 500 złotych. Sprawa może być też skierowana do sądu.