Radom znaki

i

Autor: źródło: MZDiK.pl

Nowe ulice czy parkomaty. Miasto podsumowuje 2021 rok!

2022-01-04 19:37

W ciągu 2021 roku - jak wylicza Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji - zrealizowano sporo inwestycji. To między innymi budowa drugiego etapu trasy N-S, przebudowa ulic Fołtyn i Szydłowieckiej, budowa chodników i ścieżek rowerowych czy wymiana parkomatów na zupełnie nowe - i nowocześniejsze.

Nowe ulice, światła czy ścieżki rowerowe, a w komunikacji miejskiej - powiew świeżości. W 2021 roku zakończono trzy jedne z większych inwestycji w Radomiu. Chodzi o budowę drugiego odcinka trasy N-S i przebudowy ulic Szydłowieckiej i Marii Fołtyn.

Na ulice miasta wyjechały też zupełnie nowe autobusy.

Wiosną tego roku pożegnaliśmy ostatnie autobusy marki Neoplan. Były to pierwsze pojazdy niskopodłogowe kursujące po Radomiu. Marka ta była obecna w naszym mieście przez niemal 24 lata. W zamian już latem pojawiło się na drogach dziewięć nowych autobusów elektrycznych. Zaczęły one obsługiwać linię 3, kursującą między Michałowem a Idalinem. Z kolei jesienią do naszego miasta dotarło pięć fabrycznie nowych przegubowców, tym razem zasilanych sprężonym gazem ziemnym - powiedział nam Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Najważniejszymi jednak - w ocenie MZDiK - inwestycjami były ulice.

Zacznijmy od tych największych. Do takich niewątpliwie należy drugi etap trasy N-S, który łączy Południe, Żakowice i Planty. Nowa droga przebiega obok torów kolejowych, pozwalając dojechać z Południa do Śródmieścia z pominięciem Borek. Na skrzyżowaniu z ulicą Wjazdową powstało rondo turbinowe ze światłami, które uruchamiają się tylko wtedy, gdy zamykany jest pobliski przejazd kolejowy. Sama ulica Wjazdowa obok zajezdni autobusowej została poszerzona - powiedział Puton. - Rozbudowy doczekała się cała ulica Szydłowiecka na Jeżowej Woli i Pruszakowie. Wyremontowany został poza tym most w sąsiedztwie Muzeum Wsi Radomskiej. Od podstaw została też wybudowana praktycznie cała ulica Fołtyn na Gołębiowie. W przypadku obydwu inwestycji powstała nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, a także nowe miejsca do parkowania samochodów. Pętla autobusowa przy ulicy Holszańskiej na Gołębiowie została rozbudowana.

Powstały też udogodnienia dla kierowców. To nowy parking Parkuj i Jedź na osiedlu Południe i zupełnie nowe parkomaty.

Jeżeli chodzi o miejsca do parkowania, to został też wybudowany parking typu Park & Ride w pobliżu ulicy Sycyńskiej na Południu. Jak już kilkakrotnie informowaliśmy, z tego placu mogą korzystać wszyscy chętni, w tym mieszkańcy pobliskich bloków. W centrum miasta Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego powiększyła się o całe ulice Waryńskiego i Wyszyńskiego oraz odcinki ulic 25 Czerwca, Malczewskiego i Niedziałkowskiego. Poza tym w całej strefie zostały postawione w minionym roku nowe parkomaty - wyliczał rzecznik MZDiK.

W 2021 roku zrealizowano też kilka zadań w ramach Radomskiego Programu Drogowego czy tak zwanych czynówek.

Źródło: Nowe ulice czy parkomaty. Miasto podsumowuje 2021 rok!