Polscy Monachijczycy w Malczewskim

i

Autor: Karol Pakosz

Kultura

"Polscy Monachijczycy" w Malczewskim

2023-09-28 12:23

W przyszły czwartek w muzeum im. Jacka Malczewskiego odbędzie się wernisaż wystawy przedstawiający twórczość artystów tzw. "szkoły monachijskiej".

Zaprezentują dzieła z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Od 5 października, czyli od przyszłego czwartku w muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie można oglądać wystawę "Polscy Monachijczycy". Łącznie zaprezentowanych zostanie 40 prac autorstwa malarzy "szkoły monachijskiej" która określano twórców którzy w okresie od pierwszej połowie XIX wieku do początku XX wieku uczyli się w stolicy Bawarii:

Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż. Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju. - Czytamy w informacji prasowej.

Wśród prac będących częścią wystawy będzie można zobaczyć obrazy ponad 30 polskich artystów w tym m.in. Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Brandta czy Jacka Malczewskiego. Wystawę będzie można oglądać od dnia wernisażu do 10 lutego przyszłego roku.

Źródło: "Polscy Monachijczycy" w Malczewskim