Bezpłatne badania prenatalne dla kobiet 35 plus.

i

Autor: pixabay

Radom. Darmowe badania prenatalne dla kobiet 35 plus.

2022-09-19 11:04

Kobiety powyżej 35 roku życia będą mogły wykonać bezpłatne badania prenatalne w​ ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na terenie Radomia usługę będzie można wykonać w dwóch klinikach

Kobiety w ciąży już od października na terenie Radomia będą mogły wykonać bezpłatne badania prenatalne. Program skierowany jest do Pań powyżej 35 roku. W ramach programu będzie można skorzystać z nieinwazyjnych badań genetycznych USG płodu pomiędzy 11-13 tygodniem oraz 18-23 tygodniem. - - Takie badania pozwalają wcześnie wykryć  wady płodu - mówi Monia Bator Gregorczyk - ginekolog położnik:

Badania prenatalne, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczą pacjentek, które już są w ciąży. Często wśród moich pacjentek badają pytania typu " Jestem po 35 roku życia i chce mieć gwarancje, że moje dziecko jest zdrowe, jak mogę to sprawdzić" i właśnie w takich przypadkach zalecam moim pacjentkom wykonanie takich badań.

W ramach programu będzie można skorzystać z nieinwazyjnych badań genetycznych USG płodu pomiędzy 11-13 tygodniem oraz 18-23 tygodniem. - Te badania są bardzo czułe dając możliwość wykrycia wad płodu we wczesnym stadium - dodaje Bator Gregorczyk.

Mówimy o badaniach I, II i III trymestru. Będzie ono obejmowało badania biochemiczne i do tego badanie USG płodu to razem nazywa się testem Pappa. Czułość tego badania jest o tyle większa niż samego badania USG, że zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia aberracji chromosomalnej, czyli mówimy tutaj o zespole Downa, zespole Patau czy zespole Edwardsa.

Pełna lista punktów świadczących usługę dostępna jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce "dla pacjenta".