Prace w dendrarium w Gruzji

i

Autor: Archiwum Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Radomscy leśnicy ratują drzewa w Gruzji

2022-01-07 15:02

Radomscy leśnicy ratują cenne i stare drzewa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że zabytkowy park - dendrarium znajduje się w ... Gruzji. na dodatek - to spuścizna po wyjątkowym ale mało znanym w kraju Polaku, który w XIX wieku założył niezwykłe arboretum.

Dendrarium, czyli kolekcja rosnących drzew, znajduje się w malowniczej okolicy w Lagodekhi, w regionie Kachetia. Zabytkowe okazy rosną na czterohektarowym obszarze na zboczach gór Kaukaz. To spuścizna po Ludwiku Młokosiewiczu, żyjącym w XIX wieku przyrodniku i leśniku, który na Kaukazie odbywał służbę wojskową. Zafascynowany tamtejszą przyrodą podjął pracę nadleśniczego i stworzył m. in. właśnie dendrarium w Lagodekhi. 

- Sam posadził drzewa. Są to okazy występujące w górach Kaukaz. Sadzonki pozyskiwał podczas licznych podróży, m. in. do Persji - wyjaśnia Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. 

Obecnie dendrarium znajduje się na terenie Parku Narodowego w Lagodekhi. Wymaga jednak pilnej renowacji. Taka idea narodziła się w podradomskich Marculach, gdzie w miejscowym nadleśnictwie znajduje się arboretum, stowarzyszone w Radzie Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Dzięki temu udało się zdobyć wsparcie finansowe na całą akcję, a przyznał je Narodowy Instytut Ratowania Polskiego Dziedzictwa Kulturowego Zagranicą "Polonica". W projekcie bierze udział też m. in Park Narodowy w Lagodekhi, arboreta - instytuty doświadczalne SGGW oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu a także specjalistyczna firma z Radomska. Naukowcy i leśnicy zbadali już stan drzew oraz ich zdrowie. Najcenniejsze okazji zosttały zbadane specjalistycznym ultrasonografem. Teraz przygotowywany jest plan dalszych działań, mających na celu renowację dendrarium w Gruzji. 

Źródło: Radomscy leśnicy ratują drzewa w Gruzji