Barszcz Sosnowskiego - uwaga na toksyczną roślinę.

i

Autor: pixabay

Region radomski. Uwaga na barszcz Sosnowskiego.

2022-07-25 10:25

Uwaga na barszcz Sosnowskiego - toksyczna roślina rozprzestrzenia się po regionie radomskim. Kontakt z nią może być niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. W regionie radomskim znajduję się 14 stanowisk niebezpiecznej rośliny.

Wakacje w pełnej krasie, w tym urlopy i wycieczki. Podczas wędrówek uważajmy na barszcz Sosnowskiego. ​Kontakt z tą rośliną może prowadzić do poważnych poparzeń. Barszcze Sosnowskiego to silnie toksyczną roślina, którą można spotkać nie tylko na łąkach, ale coraz częściej także w miastach. - Nie powinniśmy dotykać rośliny i wyrywać chwastu na własną rękę - mówi Izabela Sachajdakiewicz, specjalistka badająca roślinę, ze strony barszcz.edu.pl:

Jeśli ktoś podejrzewa, że spotkał na swojej drodze jeden z barszczy, w myśl obowiązujących przepisów należy zgłosić miejsce występowania tej rośliny do właściwego organu, czyli do wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta.

Na terenie powiatu radomskiego według danych dostępnych na stronie barszcz.edu.pl znajduje się 14 stanowisk barszczu Sosnowskiego.​ - Roślina jest bardzo toksyczna i niebezpieczna dla zdrowia - dodaje Sachajdakiewicz:

Niebezpieczne jest to, że w soku barszczy znajdują się soki, które obniżają odporność naszej skóry na promienie słoneczne. W związku z tym do tak zwanych poparzeń dochodzi nie tyle co na skutek kontaktu bezpośredniego z samym sokiem, jak to na przykład ma miejsce w przypadku pokrzywy, co na skutek nasłonecznienia skóry, która wcześniej miała kontakt z tym barszczem, wtedy dochodzi do podrażnień skóry i poparzeń. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Osiąga wysokość do 4 m, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach barszczu Sosnowskiego znajdują się charakterystyczne włoski, które produkują toksyczną substancję.