Ruszyła kampania „Białej Wstążki”. W Radomiu akcja trwa pod hasłem „Nie bij – kochaj spokojnie”

i

Autor: Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu.

Ruszyła kampania „Białej Wstążki”. W Radomiu akcja trwa pod hasłem „Nie bij – kochaj spokojnie”

2022-11-28 14:25

Międzynarodowa kampania „Białej wstążki” rozpoczyna się dnia 25 listopada, który jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, a kończy się 10 grudnia, którego przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Biała wstążka jest symbolem przerwania milczenia dotyczącego przemocy wobec kobiet. Noszenie jej jest swoistą manifestacją, że nie akceptuję się przemocy, ani nie jest się wobec niej obojętnym.

W tych dniach warto rozmawiać. Trwa międzynarodowa kampania Biała Wstążka do której przyłączył się Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu. To działania zainicjowane przez mężczyzn. Tytułowa Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia na temat przemocy wobec kobiet. A skala problemu jest duża - mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu:

Do naszej placówki w skali roku do samego ośrodka wpływa około 1300 spraw. 90 procent tego, to są sprawy związane z przemocą domową, a ofiarami tej przemocy najczęściej są kobiety. Jeśli weźmiemy to liczbowo przedstawimy, ile tylko z danych Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest ofiar przemocy, w tym przypadku kobiet, to jest ponad tysiąc osób w skali roku.

- Zasady kampanii są bardzo proste – dodaje Wolski:

Mężczyźni, którzy deklarują, że szanują kobiety, nie będą bić kobiet, nie będą wobec niej stosować przemocy, ale również będą reagować na przemoc wobec kobiet po prostu przypinają sobie białą wstążkę do ubrania w ten sposób manifestując swoją postawę wobec kobiet, że je szanują, kochają, a przede wszystkim będą ich bronić.

Kampania jest częścią obchodów Dni Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet, które rozpoczęły się 25 listopada i potrwają do 10 grudnia.

W akcje na terenie Radomia zaangażowane są również inne instytucje i podmioty, w tym, Komenda Miejska Policji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Caritas diecezji radomskiej oraz kierownicy Zespołów Kuratorskich Sądu Rejonowego w Radomiu.

W tych miejscach w czasie trwania kampanii „Białej Wstążki” ofiary przemocy domowej mogą znaleźć wsparcie.