Pałac Ślubów przy ul. Moniuszki 9

i

Autor: Anna Wróblewska/UM Radom

Ruszyło przyjmowanie wniosków o numery PESEL dla uchodźców

2022-03-16 10:11

W Radomiu, wnioskami zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego. Więcej o tym w artykule.

Ruszyło przyjmowanie wniosków o nadanie numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu będą mogli skorzystać m.in. z pomocy socjalnej czy medycznej. Uchodźcy mogą również wyrobić sobie profil zaufany, dzięki któremu będą mogli załatwić wiele spraw przez Internet.

W Radomiu przyjmowaniem wniosków zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego przy ul. Moniuszki 9. Od rana są tam kolejki, chociaż idą całkiem sprawnie, a pracownicy wydziału starają się pomagać przy wypełnianiu wniosków.

Na miejscu porozmawialiśmy ze stojącymi w kolejce:

Jestem tu ponieważ chcę zrobić PESEL dla mamy i siostry. Jestem już bardzo długo w Polsce. Trzeba pomóc rodzinie. Ogólnie jest dobrze, mam dużą pomoc od osób które tu pracują.

Panie które u mnie mieszkają chcą zdobyć pesel jak najszybciej z uwagi na to, że chcą tez dzieciom powyrabiać dokumenty, glównie paszporty. Przyjechałam im pomóc.

Kto może uzyskać PESEL? Jak czytamy na stronie miasta:

Numer PESEL może uzyskać każdy, kto:

  • Przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi,
  • Złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy.

Aby uzyskać numer PESEL należy posiadać dokument, który potwierdzi tożsamość. Jeżeli nie ma takiego dokumentu, należy złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej. Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm.

W przypadku osób niepełnoletnich, wnioski wypełnia rodzic lub opiekun dziecka. Przypomnijmy, wydanie dokumentu jest bezpłatne. W przypadku profilu zaufanego musimy posiadać działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora i adres e-mail. Więcej na temat wniosków o numer PESEL znajdziecie TU.

Źródło: Ruszyło przyjmowanie wniosków o numery PESEL dla uchodźców