Ogród sensoryczny

i

Autor: Urząd Miejski w Radomiu/ Łukasz Wójcicki

W Radomiu powstał pierwszy ogród sensoryczny

2022-09-09 12:49

Ma wspierać w rozwoju i prowadzeniu terapii zajęciowej - mowa o pierwszym ogrodzie sensorycznym, który powstał w Radomiu. Obiekt znajduje się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka przy alei Grzecznarowskiego. Inicjatywa została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Będą pobudzać zmysły - mowa o ogrodzie sensorycznym, który powstał w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka przy alei Grzecznarowskiego w Radomiu. Takie miejsce oprócz waloru relaksacyjnego ma również wspierać terapie osób ze specjalnymi potrzebami. - To szczególne miejsce dydaktyczne w placówce - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent miasta:

Jestem przekonana, że będzie to ważne miejsce w procesie dydaktycznym w placówce i stanie się istotnym i wspierającym elementem terapeutycznym dla uczniów.

- Ogrody sensoryczne mają wiele zalet - mówi Renata Żabicka, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego:

Ogród sensoryczny, a nasz szczególnie, o walorach ogrodu takiego terapeutycznego, ma oddziaływania pro zdrowotne, społeczne, edukacyjne. Zalety ogrodnictwa są potwierdzone wieloma badaniami naukowymi i one stały się podstawą do tego, że można prowadzić taki rodzaj terapii zajęciowej opartej o naturę, czyli typową hortiterapię. To rodzaj terapii, który wykorzystuje ogród i prace w ogrodzie do poprawy zdrowia psychicznego. To takie szerokie spektrum pobudzania wszystkich zmysłów. W naszej placówce chcemy zaprosić wszystkich do aranżacji tego ogrodu, do tego, żeby brać udział w warsztatach, które będziemy organizować dla dzieci, młodzieży szkolnej i osób dorosłych.

Mieszkańcy Radomia mogą odwiedzać ogród sensoryczny codziennie w godzinach od 8 do 19.

Podobny ogród sensoryczny powstaje na dziedzińcu siedziby Stowarzyszenia Karuzela przy ulicy Starokrakowskiej w Radomiu.