Rodzice uczyli się o depresji wśród dzieci i młodzieży.

i

Autor: pixabay

W radomskiej "czwórce" rodzice zasiedli w szkolnych ławkach

2022-12-19 13:29

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Radomiu odbyła się niecodzienna lekcja. Tym razem na lekcje zostali zaproszeni rodzice, którzy wysłuchali wykładu doktor psychologii dziecięcej Aleksandry Piotrowskiej o depresji wśród dzieci i młodzieży.

Czym jest depresja wśród dzieci i młodzieży? Jakie są pierwsze symptomy choroby? Odpowiedzi na te pytania padły podczas lekcji o depresji zorganizowanej dla rodziców ​w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Radomiu. Wykład poprowadziła doktor psychologii dziecięcej Aleksandra Piotrowska:

Podstawową, wyjściową sprawą jest jet zapewnienie ludziom psychoedukacji. Te podstawowe informacje czym jest depresja wśród dzieci współczesny człowiek musi posiadać. Te informacje, które dotyczą zagrożeń naprawdę coraz większej części naszych dzieci. Widać, że było duże zainteresowanie rodziców, bo po zakończonej części wykładowej pojawiło się mnóstwo pytań.

- Zorganizowaliśmy spotkanie w odpowiedzi na sygnały jakie do nas trafiały - mówi Łukasz Zawistowski, dyrektor placówki:

Pomysł na podjęcie się zorganizowania spotkania o tematyce depresji wśród dzieci i młodzieży przyszedł tak naprawdę od samych rodziców. Coraz częściej czy to do nauczycieli, czy to do wychowawców, zgłaszają się rodzice, którzy zauważają apatyczne zachowania wśród swoich dzieci i tak naprawdę nie wiedzą co, mają z tym robić, dlatego zorganizowaliśmy spotkanie dla rodziców gdzie, mogli zrozumieć czym jest depresja, ale i zadać pytanie. Należy pamiętać, że depresja to kilka czynników, które mają wpływ na naszą osobowość, naszą psychikę. Wystarczy z jednej strony presja rówieśnicza, z drugiej strony dołoży się szkoła i ogrom obowiązków jakie spadają na ucznia, z trzeciej strony dołożą się rodzice i to wszystko prowadzi do objawów typowo depresyjnych.

Z jakimi wnioskami zostali rodzice po wykładzie:

Uważam, że każdy rodzic powinien wziąć udział w takim spotkaniu, bo problem jest bardzo szeroki. Na pewno będę myślała o tym czego się tutaj dowiedziałam, analizowała każde słowo pani doktor. Dowiedziałam się, że dzieci biorą przykład z nas i trzeba będzie się zastanowić nad swoim postępowaniem. Powiem szczerze, że to mocny kopniak dla nas rodziców takie spotkanie.

W razie kryzysu emocjonalnego dziecka pomoc możemy znaleźć w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Radomiu, który mieści się w Radomiu przy ulicy Malczewskiego 20B.