Zdjęcie obrazu Sama, 35 x 40 cm olej, płótno, 2020, Anna Jagodová

i

Autor: Źrodło: Materiał prasowy (Na zdjęciu: Sama, 35 x 40 cm olej, płótno, 2020, Anna Jagodová)

Wernisaż wystawy KOBIETA - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej

2022-01-14 14:04

26 artystów weźmie udział w projekcie sprzed ponad 100 lat. Więcej o tym w artykule.

Chcą zrealizować projekt sprzed 139 lat. Przed nami wernisaż wystawy pt. "KOBIETA - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej". Wystawa ma przedstawiać kobiety w różnych fazach życia. To pomysł nieżyjącej już artystki, Anny Bilińskiej:

Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w rozterce pomóc, wskazać drogę – byłabym z tego niewymownie szczęśliwa.

Przeczytała nam fragment pamiętnika nieżyjącej już artystyki, kuratorka wystawy Małgorzata Ziewiecka. Jak dodaje, to nie jedyny cel wystawy:

Zobaczyłam jak wiele ma do przekazania kobietom (Anna Bilińska - dop. redakcja). Dlatego chciałabym kontynuować coś, czego nie udało jej się zrobić, a przede wszystkim pokazać prace, dzieła współcześnie tworzących artystów i artystek, którzy mają wiele do powiedzenia.

Swoje prace zaprezentuje 26 artystów, w tym również z Radomia. O swoim obrazie mówi Jakub Strzelecki, radomski artysta-malarz:

Nie będę ukrywał, że na obrazie który powstał do tego wydarzenia będzie przedstawiona kobieta. Będzie to postać kobieca, związana z naturą, motywami organicznymi. Staram się żeby po prostu jak najbardziej wpasować się w dialog, który będą komponowały pracę na tej wystawie.

Poza Jakubem Strzeleckim, zobaczymy też pracę dwóch innych radomskich artystów: Edyty Jaworskiej-Kowalskiej i Dariusza Jędrasiewicza. Wernisaż odbędzie się 4 lutego o godz. 17.00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na FB. Radio Eska objęła wydarzenie swoim patronatem.

Źródło: Wernisaż wystawy KOBIETA - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej