Wkrótce w muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie można oglądać wystawę Rok Polski

i

Autor: Karol Pakosz

Kultura

Wkrótce w muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie można oglądać wystawę "Rok Polski"

2023-09-12 15:16

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 150 obrazów które uzupełnią m.in. stroje ludowe czy rzeźby. Więcej o tym w artykule.

To ważna wystawa w obchodach ich stuletniej historii. Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na wernisaż swojej nowej ekspozycji "Rok Polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)". Łącznie będzie można obejrzeć 150 obrazów autorstwa 60 uznanych artystów w tym Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza i Jacka Malczewskiego.

Eksponaty pochodzą z 12 muzeów z naszego kraju i prywatnych kolekcji m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie czy Krakowie. Cała wystawa została podzielona na cztery części odpowiadające porom roku, a obrazy prezentują zarówno przyrodę w formie pejzaży jak również dawne obyczaje, kulturę i pracę:

Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Prace polowe determinowane zmieniającymi się cyklicznie: jesienią, zimą, wiosną i latem przypomną nam o dawnych czasach, o szacunku dla pracy i ziemi, która nas żywi. W naszej kulturze narodowej zdumiewa bogactwo polskich świąt i obyczajów. Rok złożony z trzystu sześćdziesięciu kilku dni stanowi miarę czasu przyjętą przez ludzkość, narzuconą ruchem ziemi. - Czytamy na stronie muzeum.

Na wystawię zobaczymy nie tylko obrazy:

Prezentujemy niektóre eksponaty etnograficzne. Są to m.in. cztery pełne stroje ludowe, czyli po 4 pary z różnych regionów Polski: z Krakowa, z gór a także nasz radomski strój regionalny. Centralnym punktem wystawy będzie wieniec dożynkowy co jest takim symbolem tej ekspozycji, ponieważ wszystko co dzieje się na wsi, prace polowe dążą do tego by były zebrane. Mamy też kilka rzeźb charakterystycznych dla pór roku. - Powiedziała Ilona Pulnar-Duszyk, jeden z kuratorów wystawy.

Wernisaż wystawy "Rok Polski" odbędzie się w najbliższy piątek, 15 września o godz. 17.00. Ekspozycja będzie czynna do końca roku.

Źródło: Wkrótce w muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie można oglądać wystawę "Rok Polski"