Las receptą na nasze zdrowie, leśnicy zachęcają do wędrówek

i

Autor: Lasy Państwowe

Wybierz się do lasu, by zadbać o zdrowie – zachęcają leśnicy

2023-03-20 12:12

Las receptą na nasze zdrowie. Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie leśnych wędrówek. Obcowanie z naturą według naukowców może mieć zbawienny wpływ dla naszego zdrowia. Główne korzyści to redukcja stresu, poprawa naszego samopoczucia, czy nawet zwiększenie kreatywności.

Szybki pęd życia, praca przed ekranem komputera, te sytuacje mogą stać się dla nas źródłem stresu. Rozwiązaniem na złe samopoczucie może być leśna wycieczka. Nauka posiada już dowody, że wystarczy 20 minut spaceru w lesie, by zredukować poziom stresu. - Las jest wspaniale kojącym miejscem - mówi Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych:

Las to zdrowie dla naszego umysłu. Las to takie niesamowite miejsce, w którym można w erze nadmiaru bodźców, kiedy jesteśmy czasem wszystkim zmęczeni możemy odpocząć w bardzo prosty sposób spacerując po lesie czy siedząc w nim i wdychać powietrze. W powietrzu leśnym są tzw. fitoncydy olejki drzew, czyli substancje, które hamują rozwój bakterii i grzybów. Taki zwykły spacer może być źródłem naszego spokoju ducha, ale i zdrowia. Taki spacer jest również ideą czegoś co nazywa się shinrin-yoku (przypis redakcji: z jap. shinrin – las i yoku – kąpiel), czyli kąpiele leśne. Wymyślono to w Japonii. To jest forma leśnych spacerów, ale z takim uważnym doświadczaniem lasu. Po prostu chodzi o to, abyśmy się zatrzymali. Można iść na spacer, położyć rękę na mchu, czy posłuchać jak śpiewają ptaki. W lesie to wszystko jest, tylko żeby go usłyszeć musimy przestawić się na uważność, żeby zacząć dostrzegać las.

Na leśny spacer możemy wybrać się do lasu Kapturskiego, czy do Puszczy Kozienickiej. Więcej informacji o leśnej kąpieli dostępne jest na stronie Lasów Państwowych.