Ośrodek stanie się jedynym miejscem w kraju, gdzie na szerszą skalę będzie prowadzona terapia w kombinezonach Neures i badania naukowe w tym zakresie. Maciej Abakumow, twórca kombinezonu tłumaczy, że to modyfikacja tak zwanego Wysokościowego Ubioru Kompensacyjnego, używanego przez pilotów samolotów wojskowych. - Chroni ich przed skutkami dużych przeciążeń w manewrach bojowych. Podczas testów odkryto, że kombinezon ma wpływ na procesy neurochemiczne ciałach pilotów, co miało zwiększać możliwości regeneracyjne mózgu i uruchamiać mechanizmy kompensacyjne w przypadku urazów. Tak narodził się pomysł wykorzystania mechanizmów oddziaływania kombinezonu ciśnieniowego w fizjoterapii osób ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki zwiększeniu możliwości regeneracyjnych i kompensacyjnych mózgu, możliwa jest poprawa stanu osób ze schorzeniami neurologicznymi, mówi Maciej Abakumow. - Na podstawie naszych doświadczeń i badań wiemy już, że autyzm, który jest uważany za nieuleczalną jednostkę chorobową, może być uleczalny, dodaje.
Terapia kombinezonem polega na poddaniu pacjenta precyzyjnie dobranym naciskom na tkanki miękkie, który powoduje reakcje organizmu, stymulujące procesy regeneracyjne i kompensacyjne w układzie nerwowym, a w szczególności w mózgu. Prototyp był zmodyfikowanym kombinezonem lotniczym. Użytkowa wersja jest uszyta na jego wzór z możliwością indywidualnego dopasowania. Kombinezonem steruje komputer.
- Szukaliśmy niepowtarzalnych, nowoczesnych terapii w pracy z naszymi uczniami. Firma Neures proponuje bardzo nowoczesną terapię na podłożu naukowym, dlatego chcemy wdrożyć ten rodzaj terapii w naszej szkole – mówi Ewa Mąkosa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach.
Podpisane przez powiat radomski porozumienie zakłada rozpoczęcie projektu 1 kwietnia.
Źródło: Zmodyfikowany kombinezon pilota wojskowego pomoże w terapii autyzmu [GALERIA]