Zostałeś ochlapany przez samochód. Jakie masz prawa?

2021-09-01 16:04 Wojtek Wójcikowski
deszczowa pogoda
Autor: fot. Pixabay

Deszczowa pogoda w ostatnich dniach mocno daje się we znaki radomianom, szczególnie tych, którzy stojąc na chodniku, albo przystanku zostają ochlapani przez przejeżdżające samochody. Kto i w jaki sposób może dochodzić swoich praw - spytaliśmy policjanta ruchu drogowego KWP w Radomiu.

Scenariusz tego rodzaju zdarzeń jest podobny. Jadący z dużą prędkością samochód nie dostrzega ogromnej kałuży w koleinach i niczym fontanna oblewa przechodniów znajdujących się na przystankach czy chodnikach. Sytuacja nie jest groźna, ale chodzenie w mokrych ubraniach w chłodny dzień nie należy do przyjemności. Zgodnie z przepisami kierowca musi dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Co w przypadku jeśli tego nie zrobi.

- Kierowca nie powinien doprowadzać do sytuacji w której przy silnych opadach deszczu i występujących kałużach dochodzi do ochlapania pieszych. W takim przypadku praw swoich trzeba dochodzić na drodze cywilnoprawnej. Jeśli chodzi o zniszczenie mienia, czy wyrządzenie komuś szkody. Jeżeli jest to strata powyżej 500 złotych to grozi kara grzywny, albo nawet aresztu. Ja apeluję do kierowców, żeby w ciężkich warunkach atmosferycznych, żeby zachowali szczególną ostrożność i nie jeździli na światłach do jazdy w dzień tylko zmienili je na światła pozycyjne.- mówi Marcin Sawicki z mazowieckiej drogówki.

Kierowca za celowe ochlapanie pieszego może otrzymać 6 punktów karnych.

Źródło: Zostałeś ochlapany przez samochód. Jakie masz prawa?
Nasi Partnerzy polecają