Wakacje Po Polsku z VOX FM: ekipa VOX FM na Podlasiu. Czy spotkali prawdziwego żubra?

i

Autor: VOX FM

Wakacje Po Polsku 2022: Jura Krakowsko-Częstochowska - jakie atrakcje warto zobaczyć? Gdzie zawita ekipa VOX FM?

2022-07-29 9:00

W ten weekend eksplorujemy Jurę Krakowsko Częstochowska. Przejdziemy Szlakiem Orląt, zdmuchując kurz historii z każdego kamienia i postaramy się wejść na te najwyższe. W planie jest wspinaczka na skałki - w szpilkach. Bez uprzęży. Na żywo. Tylko w VOX FM.

Jura Krakowsko-Częstochowska co warto zobaczyć?

Nieskazitelna przyroda, fantastyczne widoki a to wszystko w historycznych rejonach. To zdecydowanie jedna z największych perełek turystycznych w naszym kraju. ​Jura Krakowsko - Częstochowska przyciąga miłośników przyrody i zabytków ze wszystkich zakątków Polski. Można tam postawić na wypoczynek, zwiedzanie lub aktywność fizyczną. Jura to zamki, skałki wspinaczkowe, czy też jaskinie. Dlatego to jeden z najpiękniejszych punktów na turystycznej mapie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować dom na upały? Sprytne sposoby, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd

Wakacje po polsku – tak bawiła się ekipa VOX FM na Lubelszczyźnie

Alpakarnia w Poczesnej

Niewielka miejscowość Poczesna leży pod Częstochową. To właśnie tu, przy głównej drodze powstała alpakarnia. Idealne miejsce by spędzić czas wolny z dziećmi. Miłe i bardzo mięciutkie zwierzaki mieszkają tam w towarzystwie m.in. wielbłądów i osłów. Miejsce w niedziele wypełnione po brzegi, na spokony wypoczynek lepiej przyjechać w tygodniu.

Jaskinia Nietoperzowa

Wejść można tu wyłącznie z przewodnikiem, ale naprawdę warto! Znajdziecie ją we wsi Jerzmanowice, w górnej części Doliny Będkowskiej. JEst to prywatna jaskinia, udostępniona turystom. Przy Jaskini dostępne jest lapidarium ze skałami Jury oraz Małpi Gaj, w którym zjechać można na linie tyrolką oraz powspinac się na skałkach. Jaskinia ta grała również w eranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i Mieczem".

Najwyższy punkt widokowy Jury

Zamek Pilcza w Smoleniu znajduje się na szczycie wzgórza porośniętego gęstym lasem. Jest to rezerwat przyrody "Smoleń", a w nim właściwie ruiny średniowiecznego zamku Pileckich. Drewniane schody prowadzą do wieży, a dalej metalowa konstrukcja prowadzi na najwyższy punkt widokowy na Jurze. Na błoniach zamku powstała Zbrojownia.

Ojcowski Park Narodowy

To najmniejszy w Polsce park narodowy. Nazywany jest perełką Jury i całej Małopolski. Znajdziecie tu mnóstwo białych skał wapiennych, z których najbardziej znaną jest Maczuga Herkulesa. Wśród licznych jaskiń dwie udostępnione są dla turystów: Ciemna i Grota Łokietka. Wśród tej pięknej przyrody płynie jak wstęga Prądnik. Wstęp do Parku jest bezpłatny, ale odpłatne są parkingi.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje Po Polsku z VOX FM: ekipa VOX FM na Lubelszczyźnie i Polesiu. Czy dali się wyprowadzić w pole? [GALERIA,WIDEO]

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska nazywana Polską Saharą jest unikatową atrakcją na skalę europejską. Nigdzie na kontynencie nie znajdziemy tak rozległych śródlądowych obszarów z luźnymi piaskami. Żeby bez ograniczeń wejść na pustynię, trzeba udać się do miejscowości Klucze, gdzie powstała piękna platforma widokowa Róża Wiatrów. Ciekawostka: jeszcze 100 lat temu można tu było obserwować zjawisko fatamorgany!

Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Dla miłośników zamków - tych zachowanych i odrestaurowanych, jak również ich ruin - Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem idealnym. Niestety większość z nich zachowanych jest w formie trwałej ruiny, a to przede wszystkim za sprawą potopu szwedzkiego. Przez lata zapadały się w sobie, część groziła zawaleniem, a obecnie są atrakcjami turystycznymi. Lista jest bardzo długa, tu ułożone w kolejności od północy na południe:

 • Zamek w Olsztynie
 • Zamek Ostrężnik
 • Zamek Mirów
 • Zamek Bobolice
 • Zamek Bąkowiec w Morsku
 • Zamek w Siewierzu
 • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
 • Zamek Pilcza w Smoleniu
 • Zamek Bydlin
 • Zamek Rabsztyn
 • Zamek Pieskowa Skała
 • Zamek Ojców
 • Zamek Korzkiew
 • Zamek Królewski na Wawelu

CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować dom do kilkudniowego wakacyjnego wyjazdu?

Chcesz wiedzieć więcej i mądrze planować wydatki na energię elektryczną? Wejdź na www.LiczySieEnergia.pl i dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd.

Listen to "PKEE - Liczy się ENERGIA" on Spreaker.