– Sama jestem na to przykładem. Przeszłam COVID-19 w grudniu. Bardzo monitoruję swój stan zdrowia i mam na to realne wyniki. Bezpośrednio po COVID-zie moja wydolność bardzo spadła, była bardzo, bardzo słaba. Natomiast starałam się jak najwięcej chodzić na spacery, oddychać świeżym powietrzem, ale też ćwiczyłam, oczywiście, cały czas online, przynajmniej dwa razy w tygodniu. I po miesiącu takich ćwiczeń moja wydolność i wyniki były takie same jak przed COVID-em. Czyli ewidentnie z dnia na dzień poprawiała się i moja wydolność oddechowa, i moje możliwości, i kondycja – przekonuje Marzena Tymińska, trener personalny i instruktor sportu.
Sposoby na powrót do formy mogą być różne, ale warto zacząć od tych najprostszych – czyli właśnie chodzenia na spacery, każdego dnia coraz dłuższe. Gdy poczujemy się już nieco pewniej, warto przejść do wybranego rodzaju ćwiczeń, uprawianego co najmniej dwa razy w tygodniu. Może to być aktywność na świeżym powietrzu lub w domowym zaciszu, podczas treningów przed ekranem telewizora czy komputera. Warto się przy tym skupić na takim rodzaju aktywności sportowej, którą się preferuje, by ćwiczenia sprawiały przyjemność i nie stanowiły męczącego obowiązku. Tym bardziej, że odzyskanie dawnej sprawności, zwłaszcza po chorobie takiej jak COVID-19, może trochę potrwać.
– Myślę, że jest to sprawa bardzo indywidualna (…), około pół roku, to na pewno będzie czas potrzebny do tego, żeby organizm wrócił do siebie. Czyli na pewno bardzo pomaga w tym aktywność fizyczna i warto zadbać o siebie z każdej strony, wysypiać się, zdrowo się odżywiać. Myślę, że wtedy bardzo możemy poprawić swój stan zdrowia – dodaje Marzena Tymińska.
Niezależnie od tego, jak się czujemy, własny organizm warto monitorować. Współczesna technologia umożliwia śledzenie na bieżąco swoich parametrów życiowych. Z pomocą przychodzą tu siedlczanom np. inteligentne zegarki – smartwatche, które na bieżąco mierzą ciśnienie, a niektóre także temperaturę ciała czy poziom stresu. Dzięki nim można sprawdzać, ile kroków wykonało się w ciągu dnia czy ile straciło się kalorii, a nawet prowadzić monitoring cyklu snu. Sprawdzanie na bieżąco różnego rodzaju wyników, pozwala z kolei na zaobserwowanie, jak zmienia się stan naszego organizmu, i jaki wpływ mają na niego ćwiczenia fizyczne czy odpowiednia dieta. Jeżeli zaś chodzi o tę ostatnią, to w jej zbilansowaniu i utrzymaniu mogą pomóc np. ogólnodostępne aplikacje na telefon, które m.in. szczegółowo wyliczają kaloryczność spożywanych posiłków.
Warto podkreślić, że ruch i zdrowa dieta to podstawowe czynniki, które pomagają we wzmocnieniu odporności organizmu, a co za tym idzie – w zapobieganiu zarażenia się ponownie tą samą lub inną chorobą. Więcej o tym, jak wrócić do zdrowej aktywności fizycznej po zimie, usłyszycie w załączonej poniżej audycji.