podinsp. Krzysztof Skup, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach o tym jak zmiana przepisów wpływa na kierowców

i

Autor: fot. Monika Półbratek podinsp. Krzysztof Skup, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach

Nowy taryfikator mandatów przemawia do wyobraźni kierowców. Mniej wypadków i kolizji w powiecie siedleckim [AUDIO]

2022-02-15 18:30

O połowę mniej kolizji, rzadsze wypadki i ostrożniejsi kierowcy. Zdaniem policjantów z siedleckiej drogówki, obowiązujący od stycznia, znacznie bardziej surowy taryfikator mandatów, ma dobry wpływ na kierowców. Większość zdjęła nogę z gazu, co zwiększyło bezpieczeństwo na drogach. Mundurowi podsumowali liczbę interwencji na drogach Siedlec i powiatu w styczniu 2022 roku. Było ich znacznie mniej niż rok wcześniej.

– W pierwszym miesiącu roku sam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach ujawnił 959 wykroczeń na drodze, w tym 584 związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Od stycznia kary za to przewinienie radykalnie wzrosły. Za te najwyższe, oprócz tego że można stracić prawo jazdy na trzy miesiące, również kwota kary jest stosunkowo wysoka, bo sięga 1,5-2,5 tys. zł. Myślę że kierowcy na chwilę obecną jeżdżą znacznie wolniej. Widzimy, że maleje liczba kolizji drogowych. W ciągu doby w zeszłym roku było ich 6-12, a niekiedy nawet więcej. W tej chwili liczba ta sięga 4-6 kolizji – informuje podinsp. Krzysztof Skup, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego siedleckiej komendy.

Zdaniem stróżów prawa, bez wątpienia musi mieć to związek z obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku pięciokrotnie wyższą niż w roku ubiegłym karą za tego rodzaju wykroczenie. Wynosi ona teraz 1000 zł plus tzw. przyczyna, czyli kara za to, co spowodowało zdarzenie. Przeciętnie kwota mandatu to zatem obecnie od 1200 do 1500 zł.

– Ma to bezpośrednie przełożenie na liczbę wezwań policji, oczywiście w dobrze rozumianym szacowaniu ryzyka. Policjant, który przyjeżdża na miejsce, musi rozliczyć zdarzenie. Musi wskazać sprawcę i rozliczyć konflikt, który na drodze powstał. Oczywiście, gdyby było to niemożliwe, jest zobligowany do stworzenia dokumentacji do wniosku o ukaranie do Sądu. I wtedy pałeczkę przejmuje Sąd – mówi podinspektor Skup.

Biorąc pod uwagę konsekwencje, drobne kolizje kierowcy wolą więc teraz wyjaśniać bez interwencji policjantów. Ale choć zdarzeń drogowych i wypadków jest od stycznia znacznie mniej, to niestety, mundurowi wciąż jeszcze mają do czynienia z piratami drogowymi i nietrzeźwymi kierowcami:

– W samym styczniu odnotowaliśmy cztery przypadki przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym, co skutkowało utratą prawa jazdy na trzy miesiące, a w jednym przypadku mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. zł dla kierowcy z Białorusi. Stwierdziliśmy też osiem przypadków jazdy w stanie nietrzeźwości. To stosunkowo dużo. Za wykroczenia związane z prowadzeniem pojazdu w złym stanie technicznym zatrzymaliśmy natomiast 68 dowodów rejestracyjnych – dodaje Krzysztof Skup.

Siedleccy mundurowi nadal spotykają też kierowców, którzy są zaskoczeni wysokością mandatów, jakie będą musieli zapłacić za różnego rodzaju wykroczenia. Warto dowiedzieć się więcej o nowym taryfikatorze, a przede wszystkim stosować się do obowiązujących przepisów. Nawet nie ze względu na groźbę mandatu, ale dla bezpieczeństwa swojego i innych. Także piesi powinni pamiętać, że za niektóre wykroczenia grożą im wysokie kary finansowe. Nie wolno im np. wkraczać na przejście dla pieszych, patrząc w ekran telefonu. Grozi za to mandat w wysokości ok. 300 zł. A to nie jedyne przewinienie, za jakie piesi mogą zapłacić spore grzywny. Kierowcy muszą też pamiętać, że od września tego roku przepisy zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla, trzeba odświeżyć stronę; jeżeli się nie odtwarza, należy włączyć dźwięk na komputerze, a nie w telefonie).

POSŁUCHAJ o tym, jak na siedleckich kierowców wpływa nowy taryfikator i zmiana przepisów ruchu drogowego:
Sonda
Co sądzisz o nowym taryfikatorze mandatów?
Źródło: Nowy taryfikator mandatów przemawia do wyobraźni kierowców. Mniej wypadków i kolizji w powiecie siedleckim [AUDIO]