O darmową komunikację MPK dla uchodźców apelują radni Siedlec

i

Autor: Monika Półbratek Ukraińscy uchodźcy wojenni mieliby korzystać z darmowych przejazdów po mieście przez trzy miesiące

O darmową komunikację MPK dla uchodźców apelują radni Siedlec

2022-03-04 8:28

Grupa siedleckich radnych PiS i STS wnioskuje do Prezydenta Miasta Siedlce o bezpłatne przejazdy po mieście dla ukraińskich uchodźców. Chcą zapewnić obywatelom Ukrainy możliwość sprawnego poruszania się po mieście autobusami MPK. Darmowe przejazdy pomogą uchodźcom zaaklimatyzować się w Siedlcach, a także łatwo dotrzeć do szkoły, pracy, urzędu czy do lekarza.

– Fala wsparcia, która płynie prosto z serc Polaków do przerażonych uchodźców z Ukrainy przerosła wszelkie oczekiwania. Potrzeby wciąż jednak rosną. Poza produktami pierwszej pomocy już teraz myślimy o funkcjonowaniu uchodźców w długofalowej perspektywie. Na pewno na początku muszą zostać zaspokojone ich podstawowe potrzeby, czyli potrzeba bezpiecznego schronienia, żywności i chociażby odzieży. Nawet dzisiaj mieliśmy przypadek, że dotarła do Siedlec rodzina, która oprócz rzeczy osobistych, nie miała w zasadzie niczego. Ale musimy też pamiętać o tym, że ci ludzie chcą i muszą funkcjonować w naszym społeczeństwie. Dlatego, patrząc perspektywicznie, wraz z grupą radnych złożyłem w Biurze Rady Miasta projekt uchwały, dotyczący ustanowienia uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego, wykonywanych w ramach przewozów zlecanych przez miasto Siedlce dla obywateli Ukrainy – mówi Robert Chojecki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce.

Z ulgi na darmowe przejazdy autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego mogliby jednak korzystać wyłącznie ci uchodźcy, którzy dotarli do Polski po 24 lutego, czyli po wybuchu wojny, i posiadają potwierdzające to dokumenty.

O darmową komunikację MPK dla uchodźców apelują radni Siedlec PiS i STS

i

Autor: fot. Robert Chojecki

– Takie rozwiązanie pozwoli tym ludziom sprawnie poruszać się po mieście – czy załatwić sprawę w urzędzie, czy dojechać do pracy itp.. To rozwiązanie jest potrzebne już teraz, bo te potrzeby już się pojawiły, więc nie czekając na obrady sesji rady miasta, która odbędzie się dopiero za ok. miesiąc, pod koniec marca, zwracamy się z apelem do Prezydenta Miasta Siedlce, o wprowadzenie tego rozwiązania jak najszybciej, czyli zarządzeniem prezydenta. Jednocześnie, razem z grupą radnych: Henrykiem Niedziółką, Maciejem Nowakiem, Januszem Cabajem i Anną Sochacką, chcielibyśmy się też zwrócić do ościennych samorządów, by rozważyły wprowadzenie u siebie podobnych rozwiązań – apeluje radny Robert Chojecki.

Uchwała przewiduje, że uchodźcy mogliby korzystać z bezpłatnych przejazdów po Siedlcach przez trzy miesiące. Podobną decyzję podjęły już inne miasta w Polsce.

Sonda
Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę?
Źródło: O darmową komunikację MPK dla uchodźców apelują radni Siedlec