Już po raz dziewiąty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Siedlec

i

Autor: fot. Fundacja Nasza Szkoła

Orszak Trzech Króli po raz dziewiąty przejdzie ulicami Siedlec [AUDIO]

2022-01-05 10:04

„Dzień dziś wesoły!” – pod takim hasłem już po raz dziewiąty przejedzie ulicami Siedlec Orszak Trzech Króli. Z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń, będzie miał przebieg nieco skromniejszy niż w latach ubiegłych, ale nie mniej uroczysty. Organizatorzy obiecują, że atrakcji nie zabraknie. W 2022 roku skupili się jednak na duchowym wymiarze wydarzenia.

POSŁUCHAJ, jak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli w Siedlcach w 2022 roku:

– W tym roku obostrzenia nam jako społeczeństwu nie do końca zamykają drogę, żeby się zgromadzić choć na krótką chwilę. Postanowiliśmy to wykorzystać, aby przejść w tradycyjnym orszaku od Kościoła pw. św. Stanisława aż do katedry. Chcemy w taki sposób pokazać, że ta część związana z wiarą ma wymiar wspólnotowy, bo trudno jest ją przeżywać w pojedynkę, w zamknięciu – mówi o. Błażej Mielcarek OMI, rzecznik Orszaku Trzech Króli w Siedlcach.

W trudnym czasie pandemii spotkanie się i wspólne przemaszerowanie ulicami miasta ma zatem przynieść mieszkańcom poczucie jedności i wzajemnej bliskości. Z racji obowiązujących obostrzeń, ze względów bezpieczeństwa, pochód będzie jednak trwał nieco krócej.

 – Z racji tego, że jednak panują jakieś obostrzenia, i nie chcielibyśmy aż tak bardzo rozciągnąć samego wydarzenia orszaku, odbędzie się on w troszkę skróconej wersji. Dlatego po drodze będą tylko trzy sceny. Pierwsza przy Kościele pw. św. Stanisława, czyli Józef i Maryja, którzy spodziewają się dziecka. Później druga scena, która będzie miała miejsce w okolicy Starostwa Powiatowego – będzie to dwór Heroda i walka dobra ze złem. Trzecia scena będzie się odbywała na schodach katedry – to pokłon pasterzy oraz Trzech Króli – wyjaśnia ojciec Błażej.

Odgrywane podczas orszaku scenki teatralne będą przygotowywane przez wspólnoty Domowe Kościoła, rodziców Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach, Studio Teatralne im. Jacka Woszczerowicza z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, a także Siedlecką Grupę Literacką „WITRAŻ” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Orszak poprowadzi konferansjer Jan Jaroszyński, któremu będzie towarzyszyła młodzież, przy wtórze instrumentów śpiewająca kolędy i zachęcająca do wspólnego kolędowania uczestników orszaku. W tym roku wydarzenie współorganizuje także siedlecki samorząd. Honorowym patronatem objęli Orszak Trzech Króli ks. bp Kazimierz Gurda i Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Jak zwykle, uczestnikom orszaku wolontariusze będą rozdawać tekturowe korony. Do godz. 12.00 będą one rozdawane także po mszach, odbywających się w siedleckich parafiach. Pochód wyruszy jutro (6 stycznia) spod kościoła św. Stanisława ok. godz. 13.00. Zakończy go koncert Chóru Miasta Siedlce, który odbędzie się w katedrze. Uczestnicy pochodu otrzymają także bezpłatny, ciepły posiłek.

Więcej o tegorocznym Orszaku Trzech Króli można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie odtwarza, należy odświeżyć stronę lub włączyć dźwięk na komputerze, a nie na telefonie).

Sonda
Czy kiedykolwiek brałeś(aś) udział w Orszaku Trzech Króli w Siedlcach?
Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Siedlcach odbędzie się według planu, choć przejdzie krótszą trasą

i

Autor: fot. Fundacja Nasza Szkoła
Źródło: Orszak Trzech Króli po raz dziewiąty przejdzie ulicami Siedlec [AUDIO]