Rozwija się współpraca pomiędzy siedleckim Elektrykiem czyli ZSP nr 1 a Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym

i

Autor: Monika Półbratek Współpraca pomiędzy ZSP nr 1 a UPH trwa od wielu lat, ale wciąż rozwija się na nowych obszarach

Rozwija się współpraca pomiędzy siedleckim „Elektrykiem” i UPH [FOTO]

2022-01-07 9:50

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach będą szkolić młodzież z siedleckiego „Elektryka”. Lekcje akademickie mają rozwinąć uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach w zakresie historii i archiwistyki. To nowa płaszczyzna współpracy szkoły z uczelnią, którą przypieczętowało zawarte ostatnio porozumienie.

– Najkrócej mówiąc, nasze współdziałanie będzie polegało na obecności Zespołu Szkół w uczelni i obecności uniwersytetu w szkole. I ta obecność będzie kreowała nowe płaszczyzny współpracy, pomysłowość, plany i pomysły, które będą służyły dobru obydwu instytucji. Mamy nadzieję, że uczniowie szkoły będą w przyszłości uczniami tego uniwersytetu. Możemy zaoferować szkole jakieś nowe spojrzenie na rzeczywistość, jakieś nowe metody kształcenia, czyli innymi słowy będzie to wzajemna korzyść, polegająca na korzystaniu z doświadczeń szkoły, a jednocześnie na korzystaniu szkoły z doświadczeń uniwersytetu – mówi Mirosław Minkina, rektor UPH.

Także dyrekcja siedleckiego „Elektryka” podkreśla, że choć szkoła współpracuje z uczelnią od wielu lat, to teraz współpraca ta rozwinie się na zupełnie nowym obszarze.

Umowa pomiędzy dyrektorem Jerzym Kopańskim i rektorem Mirosławem Minkiną została już podpisana

i

Autor: Monika Półbratek Podpisanie umowy o współpracy UPH z ZSP nr 1 w Siedlcach

Nasi uczniowie, którzy mają w swoim planie kształcenia historię w zakresie rozszerzonym, będą mieli możliwość korzystania z propozycji Instytutu Historii naszego zaprzyjaźnionego uniwersytetu. Młodzież będzie uczestniczyć w różnych zajęciach, spotkaniach i konferencjach, które będzie organizowała uczelnia. Myślę, że jest to ważne dla naszej szkoły i dla naszych uczniów, z uwagi na to, że nauczanie historii jest bardzo istotne. Z uniwersytetem współpracujemy od wielu lat, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu (…) Ta współpraca się przez ten czas rozwijała i dziś przebiega wzorcowo, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w takich zajęciach, bo jest to interesujące, a jednocześnie są to efektywne działania edukacyjne. To nowy obszar dla wspólnych przedsięwzięć, bo do tej pory w dziedzinie historii tylko okazjonalnie współpracowaliśmy z UPH – mówi Jerzy Kopański, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach.

Młodzież będzie mogła teraz korzystać z doświadczenia specjalistów i poszerzać swoją wiedzę, dotyczącą historii z różnych okresów, od starożytnej, przez średniowieczną, nowożytną i XIX-wieczną, aż po najnowszą. Uczniowie dowiedzą się więcej także o archiwizowaniu dokumentów.

– Jesteśmy teraz na etapie uzgadniania harmonogramu i sposobu realizacji tego porozumienia. Na pewno będą to rozszerzające zakres materiału szkoły średniej zagadnienia, wykłady, ale myślę, że także udział w ćwiczeniach – mówi dr hab. Dariusz Magier, Dyrektor Instytutu Historii UPH w Siedlcach.

Najprawdopodobniej młodzież z „Elektryka” będzie także realizować wspólne projekty ze studentami.

Sonda
Czy kiedykolwiek brałeś(aś) udział w Orszaku Trzech Króli w Siedlcach?
Źródło: Rozwija się współpraca pomiędzy siedleckim „Elektrykiem” i UPH [FOTO]