Siedlce: harcerze sprzątają lasy i zachęcają do tego innych! [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-04-22 11:20 Monika Półbratek
W zorganizowaniu akcji, pomogli harcerzom pracownicy Nadleśnictwa Siedlce
Autor: Monika Półbratek W zorganizowaniu akcji sprzątania lasu, pomogli harcerzom pracownicy Nadleśnictwa Siedlce

Siedleccy harcerze włączyli się w ogólnopolską akcję „Czuwam dla Ziemi”. Ma ona na celu zaangażowanie młodzieży i innych mieszkańców miasta i regionu w działania ekologiczne. W ramach tej inicjatywy, na terenie uroczyska Sekuła, skauci z 17. Drużyny Harcerzy Starszych "Grom" Hufca ZHP „Podlasie” w Siedlcach odbyli już pierwszą akcję sprzątania śmieci.

Inicjatorami akcji „Czuwam dla Ziemi” są harcerze, którzy zwrócili się do Lasów Państwowych o współpracę i pomoc w zorganizowaniu sprzątania lasów i oczyszczenia ich z rozmaitych pozostałości, które ludzie tam niepotrzebnie pozostawiają. Zwrócili się do nas, a leśnicy oczywiście zgodzili się na to chętnie. Ja z wielką radością przyjąłem informację, że chcą podjąć się takiej akcji. Jeśli chodzi o leśników, to zapewniamy im worki na śmieci, rękawice, pomoc w organizacji, wskazanie miejsc, które są najbardziej zanieczyszczone. Oczywiście zabezpieczymy też odbiór tych śmieci i pozostałości, które w lasach nazbierają. Ufundowaliśmy również skromne upominki, które oni wręczą uczestnikom, tym najbardziej zaangażowanym, którzy wykażą się największą ilością zebranych nieczystości – wyjaśnia Jerzy Osiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce.

Całą akcją koordynują zatem harcerze, a leśnicy zapewniają im tylko potrzebne wsparcie. Uroczysko Sekuła stanie się na pewno miejscem znacznie chętniej odwiedzanym przez siedlczan, gdy zalegające w pobliżu śmieci zostaną wyzbierane. Skauci podkreślają, że bardzo zależało im na włączeniu się w tę ogólnopolską inicjatywę. To nie przypadek, że rozpoczęła się ona 22 kwietnia – tego dnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi.

– W całej Polsce akcja „Czuwam dla Ziemi” będzie trwać od 22 do 25 kwietnia. Jesteśmy podzieleni na różne patrole. My jesteśmy akurat patrolem do sprzątania lasu, ale jeszcze na przykład w północnej części Polski jest patrol, który sprząta wody i okolice Morza Bałtyckiego, a na południu – góry. W sumie można więc powiedzieć, że teraz cała Polska będzie oczyszczona. Jesteśmy ogólnie bardzo zmotywowani, żeby brać udział w tej akcji. Nie dość, że nasz patrol pomoże lasom, to jeszcze inne patrole pomogą w swoich środowiskach – mówi Klaudia Matlakowska z 17. Drużyny Harcerzy Starszych "Grom" w Siedlcach.

Do włączenia się w sprzątanie podsiedleckich lasów, harcerze zapraszają wszystkich mieszkańców Siedlec i regionu, którym zależy na dobru naszej planety i dbaniu o czyste środowisko.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby. Także w wydarzeniu na Facebooku „Czuwam dla Ziemi #pogromcyśmieci”, zachęcamy w postach oprócz harcerzy, także obywateli miasta i okręgu do dołączenia do akcji. Co do ram czasowych, to akcja trwa od dzisiejszego poranka, do niedzieli 25 kwietnia włącznie. Kiedy ludzie będą chcieli wyjść i pozbierać te śmieci, to my zapraszamy do udziału – zachęca Ireneusz Panasiuk, odkrywca z drużyny „Grom”.

Młodzież i harcerze uczestniczący w wydarzeniu, mogą przy tym brać udział także w grach terenowych. Jak przebiegała inauguracja akcji, można zobaczyć na naszych zdjęciach i filmie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ relacji z pierwszego dnia sprzątania uroczyska Sekuła w Siedlcach w ramach akcji Czuwam dla Ziemi:
ZOBACZ FILM: siedleccy harcerze sprzątają las w ramach akcji "Czuwam dla Ziemi"

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Źródło: Siedlce: harcerze sprzątają lasy i zachęcają do tego innych! [WIDEO, AUDIO, FOTO]
Nasi Partnerzy polecają