Słuchacze i nauczyciele CKU w Siedlcach oraz ich goście poznali historię siedleckich Żydów

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Historia i edukacja

Słuchacze i nauczyciele CKU w Siedlcach oraz ich goście poznali historię siedleckich Żydów [AUDIO, FOTO]

2023-04-18 10:32

„Kamienie mówią w imieniu tych, którzy milczą…” – pod takim hasłem w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach odbyły się w kwietniu spotkanie, seminarium i wycieczka śladami siedleckich Żydów, zorganizowane w ramach realizowanych przez szkołę innowacji pedagogicznych. Wydarzenie miało na celu m.in. zacieśnienie współpracy siedlczan z gośćmi z Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 w Warszawie, wymianę doświadczeń, ale też rozwinięcie wiedzy uczestników w zakresie lokalnej historii.

Dwie innowacje pedagogiczne przygotowały i realizują w roku szkolnym 2022/2023 dwie szkoły – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 5 w Warszawie. W ich ramach przedstawiciele obu placówek spotykają się, organizują wspólne wycieczki, wykłady, seminaria, wystawy i wizyty studyjne.

POSŁUCHAJ o współpracy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach z CKU w Warszawie i wspólnej wycieczce śladami siedleckich Żydów:

Taka wymiana doświadczeń jest nam potrzebna, dlatego że szkoły są bardzo podobne i zarówno Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5 w Warszawie, jak i CKU w Siedlcach uczą słuchaczy dorosłych. Takich placówek w Polsce jest zdecydowanie mniej niż szkół młodzieżowych i ta wymiana bardzo dużo nam daje. Jesteśmy wstanie wymienić doświadczenia nie tylko w zakresie prowadzenia innowacji, ale też i metod dydaktycznych, i innych spraw, więc to jest naprawdę bardzo cenne – podkreśla Beata Giziewicz, dyrektor Centrum Kształcenia nr 5 w Warszawie.

Innowacje pedagogiczne dotyczą zarówno nauczycieli CKU w Siedlcach i w Warszawie, jak i słuchaczy obu szkół. Pierwsza innowacja pt. „Nauka efektywnego uczenia – o prostych sposobach przekazywania wiedzy”, adresowana jest do nauczycieli i pedagogów, a druga, pt. „Wiedza jest fascynująca! Pozalekcyjne formy wspierania edukacji dorosłych”, adresowana jest do słuchaczy.

Uczestniczyłam w pierwszym spotkaniu integracyjnym z CKU z Warszawy, byłam na wycieczce na Powązkach i w muzeum żydowskim. Było to bardzo mocne i głębokie doświadczenie. Uważam że młodzi ludzie powinni dalej zagłębiać się w historię Żydów, tym bardziej że to cały czas bardzo ważna wiedza. Nasze spotkania z przedstawicielami CKU w Warszawie okazały się bardzo trafne. To bardzo odpowiedni program dla obu szkół. Drugie spotkanie śladami Żydów z Siedlec też jest ważne, byśmy mogli cały czas dokształcać się w tym kierunku – opowiada o swoich wrażeniach Patrycja Roman, słuchaczka Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach.

Zajęcia dla uczestników ostatniego spotkania w Siedlcach poprowadził dr Edward Kopówka. Były to seminarium pt. „Kamienie mówią w imieniu tych, którzy milczą…”, poświęcone historii siedleckich Żydów, ale także wycieczka po mieście, która oprowadziła uczestników po najważniejszych miejscach i obiektach w Siedlcach, związanych z kulturą żydowską. Mogli oni poznali bliżej historię siedleckich Żydów przed II Wojną Światową, w jej trakcie oraz po zakończeniu.

– Oczywiście będę kontynuował współpracę z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach. Wszystko zależy od zapotrzebowań i od uczniów, słuchaczy CKU (…) Okres wojny i historia obozu zagłady czy obozu pracy to nie są tematy lekkie i przyjemne, więc jeżeli znajdzie się odbiorca, który będzie chciał pogłębiać wiedzę w tym zakresie, to Muzeum Treblinka jest do dyspozycji. Z CKU współpracujemy już od wielu lat – mówi dr Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka.

Warto dodać, że sam budynek Centrum Kształcenia Ustawicznego jest powiązany z historią Żydów w Siedlcach. W przeszłości znajdowała się tam bowiem żydowska szkoła religijna. By lepiej przybliżyć uczestnikom spotkania i wycieczki tego rodzaju ciekawostki, przygotowane zostały w szkole także poświęcone tej tematyce wystawy, m.in. takie jak: „Wydarzyło się w Siedlcach… Poruszające życie Cypory Jabłoń-Zonszajn”, „Siedlczanie i ich miasto wpisane w biografię niezwykłego fotografa – Adolfa Gancwola-Ganiewskiego”, „Żydzi siedleccy”.

– Nie chcemy, by historia Żydów w Siedlcach kojarzyła się tylko z martyrologią, ale również z życiem, z tym że byli oni naszymi sąsiadami. Żeby wyłuskiwać takie historie, że nawet kiedy jest bardzo ciężko, gdy wokół szaleje wojna i jest dużo tych nieludzkich odruchów, są ludzie, którzy kierują się tymi ludzkimi odruchami. I bardzo chcielibyśmy takiego ducha zaszczepić też naszym słuchaczom, żeby być człowiekiem w każdych czasach – podsumowuje Edyta Biarda, Dyrektor CKU w Siedlcach.

Pierwszy etap realizacji obu innowacji pedagogicznych, w ramach których odbyły się spotkania przedstawicieli obu Centrów Kształcenia Ustawicznego, zostanie podsumowany konferencją, która odbędzie się w Warszawie 30 maja.

Sonda
Czy znasz historię Żydów w swoim mieście?
Źródło: Słuchacze i nauczyciele CKU w Siedlcach oraz ich goście poznali historię siedleckich Żydów [AUDIO, FOTO]