SONDA: jak oceniają matury z języka polskiego siedleccy maturzyści? [AUDIO]

2022-05-04 11:58 Monika Półbratek
Jak oceniają matury z języka polskiego siedleccy maturzyści?
Autor: fot. Monika Półbratek Tegoroczni maturzyści z IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

„Ludzie bezdomni” Żeromskiego, „Noce i dnie” Dąbrowskiej oraz „Pan Tadeusz” Mickiewicza – to lektury, o których w tym roku pisali maturzyści. O to, jak oceniają tegoroczny egzamin dojrzałości z języka polskiego, zapytaliśmy siedlecką młodzież z „Katolika”, „Żółkiewskiego” i „Elektryka”.

POSŁUCHAJ SONDY z siedleckimi maturzystami: jak oceniają pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego?

– Jeśli chodzi o temat, to wybrałam „Ludzi bezdomnych” Żeromskiego. Oprócz tego były do dyspozycji „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej oraz „Pan Tadeusz” Mickiewicza. Myślę że poszło mi całkiem dobrze. Pani dyrektor, która jest naszą polonistką, zawsze nas uczyła, że zanim przystąpimy do rozprawki, to trzeba sobie rozpisać dokładnie plan. Mnie to na przykład bardzo pomogło... – mówi Emilka, uczennica klasy humanistycznej w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach.

– Towarzyszyła nam obawa, że będzie trudny temat na rozprawce, ale okazał się łatwy, co już na początku sprawdziłem i… można powiedzieć, że jakoś to poszło. Teraz już wszystko za nami. Najbardziej się polskiego bałem, więc problem z głowy! – cieszy się Mateusz, uczeń I KLO.

– Wydaje mi się, że poszło mi dobrze, aczkolwiek dopiero w ostatniej chwili zorientowałam się, że mogłam wziąć drugi temat rozprawki zamiast pierwszego. Ale mówi się trudno, mam nadzieję, że zdam – martwi się Daria, uczennica siedleckiego „Elektryka”, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach.

– Ja poszedłem va banque, skupiłem się tylko na „Panu Tadeuszu”. Wszyscy mówili, że będą „Dziady”, ale jednak był „Pan Tadeusz”, więc jestem bardzo zadowolony – opowiada Eryk z IV LO w Siedlcach im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Jak informuje siedlecki magistrat, w tym roku do matury przystępuje w Siedlcach 1323 uczniów szkół średnich, w tym 762 z liceów i 561 z techników. Troje maturzystów to cudzoziemcy. Jutro rano (5 maja) abiturienci napiszą egzamin pisemny z matematyki. Życzymy im połamania piór!

Sonda
Czy matura 2022 z polskiego była trudna?
Źródło: SONDA: jak oceniają matury z języka polskiego siedleccy maturzyści? [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają