W styczniu 2022 roku na obszarach zagrożonych wścieklizną, m.in. w sąsiadujących z siedleckim powiecie garwolińskim i w części gmin powiatu mińskiego, obowiązuje wydany przez wojewodę Konstantego Radziwiłła nakaz obowiązkowego szczepienia kotów. O takie działania kieruje on jednak prośbę do mieszkańców całego województwa mazowieckiego.
– Szczepienie zwierząt domowych, psów i kotów, jest najlepszym sposobem uchronienia ludzi przed zakażeniem wirusem wścieklizny. I niezależnie od tego, że jest to w tej chwili obowiązek prawny, apeluję do wszystkich, którzy mają jakikolwiek kontakt z tą informacją, o to aby nie tylko zaszczepili swoje zwierzęta domowe, ale również żeby tę informację rozpowszechniali – mówi Konstanty Radziwiłł.
Także w powiecie siedleckim warto więc zaszczepić swoje czworonogi. Należy też unikać wszystkich zwierząt dziko żyjących, bo te zarażone wirusem mogą go przenosić jeszcze zanim zaczną wykazywać jakiekolwiek objawy choroby. Jeżeli dzikie zwierzę zachowuje się w sposób podejrzanie ufny i samo szuka kontaktu z człowiekiem, zdecydowanie należy go unikać.
Takie informacje będą w najbliższych tygodniach przekazywane także uczniom siedleckich szkół. Na Mazowszu trwać będzie kampania informacyjna, ucząca dzieci i młodzież m.in. odpowiedniego postępowania z dzikimi zwierzętami w lasach. Została przygotowana przez Wojewodę Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty, we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii i Mazowieckim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.
– Akcja wystartuje poprzez szkoły, zarówno podstawowe, jak i ponadpodstawowe, ponieważ wydaje się, że to właśnie dzieci są tymi osobami, które mogą być najlepszym nośnikiem tej informacji. W szkołach będą przeprowadzone specjalne mini lekcje dotyczące wścieklizny i sposobów ochrony przed tą chorobą. Wszystkie dzieci dostaną ulotki, które powinny zanieść do domu i przypominać swoim bliskim o tym, że ta choroba istnieje, stoi u naszych wrót, i że powinniśmy się przed nią chronić – informuje wojewoda mazowiecki.
W ramach kampanii, dla młodszych dzieci przygotowany został także krótki animowany film edukacyjny. Możecie go zobaczyć pod artykułem. Warto pokazać go także swoim dzieciom. Więcej informacji o wściekliźnie i o tym, jak można się przed nią uchronić, można usłyszeć także w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli coś się nie odtwarza, należy odświeżyć stronę; dźwięk warto natomiast włączyć na komputerze, a nie na telefonie).
Źródło: Uczniowie z Siedlec i regionu dowiedzą się więcej o wściekliźnie [WIDEO, AUDIO]