Z okazji pierwszego dnia jesieni dokonali pomiaru obwodu i promienia Ziemi [AUDIO]

2021-09-23 11:47 Monika Półbratek
Uczniowie siedleckiego Prusa w trakcie eksperymentu
Autor: Monika Półbratek Uczniowie siedleckiego "Prusa" w trakcie eksperymentu

Razem z nauczycielem fizyki i miłośnikiem astronomii Sławomirem Miernickim, uczniowie siedleckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa wzięli udział w międzynarodowym eksperymencie. Korzystając ze wskazówek Erastotenesa i obserwując słońce, siedlecka młodzież dokonała własnych pomiarów obwodu i promienia Ziemi.

POSŁUCHAJ, jak wyglądało przeprowadzanie międzynarodowego eksperymentu z fizyki przez uczniów siedleckiego "Prusa":

Z okazji pierwszego dnia jesieni, czyli równonocy jesiennej, odtwarzamy eksperyment, który wykonał Eratostenes ponad 2000 lat temu. Bierzemy udział w międzynarodowym projekcie, w którym parowane są szkoły, które leżą na tym samym południku. Nasze dane wymienimy ze szkołą w Serbii i na podstawie tego wyznaczymy obwód Ziemi i jej promień – wyjaśnia Sławomir Miernicki, nauczyciel fizyki z I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Uczniowie podkreślają, że tego rodzaju eksperymenty w plenerze to dla nich nauka poprzez doświadczenie. Wolą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i poznawać fizykę w praktyce.

To jest bardzo ciekawe doświadczenie życiowe, bo możemy w łatwy sposób udowodnić coś, co jest nam już wiadome z różnych źródeł internetowych. I robimy to, korzystając ze sposobów, które zostały wynalezione w starożytności przez Erastotenesa – mówi Nikola Mazurczak, uczennica "Prusa".

Jest to ciekawe przedsięwzięcie, bo pokazujemy, że zagadnienia z teorii, których uczymy się na lekcjach, mają praktyczne odwzorowanie w rzeczywistości – dodaje jej kolega Bartosz Urbanek.

Tego rodzaju eksperyment jest przeprowadzany w siedleckiej szkole już po raz drugi. Jak podkreśla organizator, wydarzenie będzie organizowane także w kolejnych latach.

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Źródło: Z okazji pierwszego dnia jesieni dokonali pomiaru obwodu i promienia Ziemi [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają