Żołnierze WOT porządkują zapomniane leśne mogiły

2021-08-05 16:41
sprzatanie grobów
Autor: 53 Batalion Lekkiej Piechoty WOT

Zapomniane leśne mogiły i przydrożne pomniki przed zbliżającym się świętem Wojska Polskiego i 82 rocznicą wybuchu II wojny światowej porządkują żołnierze 53 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Siedlec. Terytorialsi oddają w ten sposób hołd wszystkim poległym w walce o wolną ojczyznę.

Sprzątanie mogił żołnierze 53 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli dziś na terenie lasu sekulskiego w Siedlcach. - Są tu mogiły poległych żołnierzy Armii Krajowej ale też kobiet i dzieci, które zginęły w czasie II wojny światowej. Spoczywają tu mieszkańcy Siedlec, powiatu siedleckiego i sąsiednich m.in. łosickiego - mówi st. szer. Roman Protasiuk z 53 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Siedlcach. Terytorialsi przy pomocy mapy dotarli dziś do kilkunastu opuszczonych, wojennych, leśnych mogił. - Uporządkowaliśmy 15 mogił, były bardzo zaniedbane więc zgrabiliśmy liście, oczyściliśmy je z połamanych gałęzi które spadły, tak żeby można było przyjść zapalić znicz - dodaje szeregowy Paweł Cymbaliński z 53 Batalionu WOT.

sprzątanie mogił
Autor: 53 Batalion Lekkiej Piechoty WOT

Porządkując pomniki żołnierze oddają cześć wszystkim którzy oddali życie w czasie działań wojennych. - Jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosiliśmy się do tej akcji ponieważ chcemy uczcić, upamiętnić te osoby, szczególnie teraz kiedy zbliża się święto Wojska Polskiego, rocznica wybuchu II wojny światowej. Pokazujemy, że pamiętamy - dodaje szeregowa Weronika Grabowska. Do akcji żołnierzy włącza się też się też lokalna społeczność. - Uznałam, że akcja jest bardzo ciekawa, mam teraz chwilę wolnego czasu z racji tego, że są wakacje. Pomyślałam, że dobrze będzie przyłączyć się jako mieszkanka tego regionu i pomóc - mówi Paulina Deres, mieszkanka Zbuczyna.

sprzatanie mogił
Autor: 53 Batalion Lekkiej Piechoty WOT

W akcji pomagają też strażacy ochotnicy - Uważamy, że bezinteresowne działanie jest bardzo dobrą inicjatywą, a nawet takie małe gesty jak uprzątniecie grobów z liści może świadczyć o tym, że nie zapominamy o tych ludziach, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce – mówi druh Jakub Hardej z Ochotniczej Straży Pożarna w Zbuczynie. Żołnierze 53 Batalionu WOT porządkować będą mogiły na terenie całego rejonu swojej odpowiedzialności. Mieszkańcy chętni do pomocy mogą się zgłaszać.                    Olga Skrzek

Źródło: Żołnierze WOT porządkują zapomniane leśne mogiły
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany