kobieta telefon kobieta

i

Autor: Gundula Vogel - Pixabay Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Mogą rozdzwonić się telefony. Rachmistrzowie zaczęli pracę, ale nie o wszystko zapytają

2021-05-17 13:20

"Dzień dobry, proszę się policzyć" - takie telefony nie powinny dziwić mieszkańców Szczecina. Pracę rozpoczęli rachmistrzowie, którzy będą zbierać informacje do Narodowego Spisu Powszechnego.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Do tej pory mogliśmy wziąć w nim udział za pośrednictwem pomocy strony internetowej. Teraz pracę rozpoczęli także rachmistrzowie. Będą dzwonić do tych, którzy do tej pory nie wzięli udziału w internetowym spisie.

- Odpowiadamy sobie na pytanie ilu nas jest, kim jesteśmy. Po prostu chcemy wiedzieć, jaki jest przekrój społeczeństwa i jakie zaszły w nim zmiany - tłumaczy Iwona Majewska z Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Trzeba jednak pamiętać, że w spisie nie padają pytania o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta czy PIN do karty. Tak mogą działać oszuści. Rachmistrza, który do nas dzwoni, możemy sprawdzić np. przy pomocy specjalnej strony internetowej. Co ważne, rachmistrzowie dzwonią tylko z jednego numeru telefonu: 22 828 88 88.

Ci, którzy chcą się spisać sami, a nie mają dostępu do komputera, mogą to zrobić w szczecińskim magistracie. Specjalne stanowiska znajdują się zarówno w tzw. szpinakowym pałacu, jak i w filii urzędu na Prawobrzeżu. Wystarczy wcześniej się umówić. Magistrat zapewnia pomoc przy obsłudze komputera.

Sonda
W jaki sposób poddasz się Spisowi Powszechnemu?
Raport z anteny 17.05, godz.10
Źródło: Mogą rozdzwonić się telefony. Rachmistrzowie zaczęli pracę, ale nie o wszystko zapytają