Myśliwi wyciągnęli z jeziora martwe jelenie, pod którymi załamał się lód

2021-03-03 10:41 PAP. PAZ

Siedem martwych jeleni wyciągnęli myśliwi z jeziora we wsi Ścienne (woj. zachodniopomorskie) myśliwi. To zwierzęta ze stada, pod którym w lutym załamał się lód.

"Wiedzieliśmy o tym, że przy roztopach może się zdarzyć wypłynięcie jeleni" – powiedział łowczy z koła łowieckiego "Głowacz" Arkadiusz Borkowski. "Procesy fermentacyjne tych zwierząt, które zachodziły głęboko na dnie, czy w lodzie, spowodowały że temperatura ciała urosła i tusza poszła do góry. Dziś ukazało nam się w ten sposób siedem sztuk jeleni; to byki z chmary jeleni, które się potopiły" – dodał.

Jak relacjonował Borkowski, jelenie zostały wyciągnięte w całości i przewiezione do utylizacji. W akcji brali udział myśliwi, którym pomagali znajomi z WOPR, dysponujący specjalistycznym sprzętem, który może się poruszać po lodzie o małej grubości. “Martwe jelenie należało wyciągnąć, żeby później nie doszło do żadnych skażeń” – podkreślał Borkowski.

Stargardzka prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie jeleni, pod którymi załamał się lód na jeziorze Ińsko. Według prokuratury, znamiona przestępstwa związane były ze spłoszeniem jeleni. Grozi za to do 3 lat więzienia. 3 lutego br. po południu pod stadem jeleni załamał się lód na jeziorze we wsi Ścienne. Tego dnia uratowano 15 zwierząt, w akcji uczestniczyli strażacy z PSP i OSP, myśliwi, a także okoliczni mieszkańcy. 19 jeleni zginęło. 

Gwiazdy, które siedziały w więzieniu | ESKA XD #17