Maszyna do cyfryzacji

i

Autor: ZUT Szczecin

Takiej maszyny jeszcze nie było! Sprzęt do cyfryzacji pojawił się w bibliotece ZUT-u

2021-05-27 14:14

Biblioteka Główna Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zyskała maszyny, dzięki którym odręcznie napisane lub wydrukowane teksty naukowców, zostaną przeniesione do komputera.

Digitalizacja dokumentów umożliwi ich trwałą archiwizację, szerokie udostępnianie oraz zabezpieczy je przed zniszczeniem i degradacją.

- Zdigitalizowane dokumenty będą miały również zapewniony wysoki standard opisu metadanych do agregacji informacji o zasobach biblioteki w systemach ogólnoświatowych - mówi Anna Gryta st. kustosz dyplomowany, dyrektorka Biblioteki Głównej ZUT.

Ze sprzętu skorzystają zarówno studenci jak i pracownicy ZUT-u. Przy pracowni powstała specjalna sala wykładowa, która umożliwi prowadzenie zajęć w formie tradycyjnej, jak i szkoleń komputerowych.

Biblioteka Główna ZUT dotychczas nie dysponowała sprzętem do cyfryzacji. Zbiory były okazjonalnie digitalizowane przez firmy zewnętrzne. Zamysłem było stworzenie miejsca, które w sposób ciągły będzie wspomagało podstawowy proces cyfryzacji, zabezpieczenia i udostępniania zasobów biblioteki, a jednocześnie będzie miejscem otwartym dla studentów i pracowników przeznaczonym do nauki oraz tworzenia i innowacji. Wszystko przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii.

Sonda
Czy rozrywki e-sportowe mogą w przyszłości zastąpić tradycyjny sport?
Raport z Anteny 27.05
Źródło: Takiej maszyny jeszcze nie było! Sprzęt do cyfryzacji pojawił się w bibliotece ZUT-u