Auto zostaw w garażu! W Gdańsku rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

2021-09-16 13:29 OSZ
rowery
Autor: https://pxhere.com

Samochód zostaw w garażu i przesiądź się do autobusu lub tramwaju. Dziś (16.09) rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Do akcji jak co roku przyłącza się Gdańsk, zachęcając kierowców, by w środę, 22 września podróżowali komunikacją publiczną zupełnie za darmo. Podczas ETZT nie zabraknie też dodatkowych atrakcji!

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu potrwa od 16 do 22 września. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower czy ruch pieszy. Z okazji ETZT w Gdańsku odbędzie się szereg dodatkowych atrakcji!

Dzień Elektromobilności

18 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na Ołowiance odbędzie się Dzień Elektromobilności. Pośród licznych atrakcji każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie. Będzie można odwiedzić strefę UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) i zobaczyć jak przerobić zwykły rower na rower elektryczny. Chętni przetestują też hulajnogi oraz rowery elektryczne. Dla najmłodszych przygotowany będzie tor wyścigowy napędzany siłą własnych nóg, a to, co wyróżnia tę atrakcję, to auta zasilane są za pomocą energorowerów. W strefie edukacyjnej pokazane zostaną też korzyści wynikające z zastosowania różnych źródeł energii. Ponadto w hali namiotowej znajdzie się strefa wystawowa aut elektrycznych. Pojawi się też specjalny pojemnik, do którego będzie można wrzucić domowe elektrośmieci (małe RTV i AGD).

Piknik ZTM

Edukacyjny piknik rodzinny odbędzie się w sobotę 18 września, w godz. 12.00-16.00, na pętli tramwajowej przy ul. Witosa na Chełmie. Podczas festynu będzie można zobaczyć zabytkowe pojazdy, wsiąść do symulatora jazdy autobusem, a także podziwiać zabytkowy pantograf tramwajowy.

W programie pikniku są też: quiz komunikacyjny z nagrodami, konkurs wiedzy o bezpieczeństwie, pokazy straży pożarnej, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, warsztaty balonowe dla dzieci i kącik plastyczny. Na pikniku pojawi się też były mistrz Polski, Piotr Król, który zapozna uczestników ze światem motocrossu.

Dodatkowo na stoisku Fundacji DKMS będzie można zarejestrować się w banku dawców szpiku. Z kolei wolontariusze z Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom zbierać będą datki dla podopiecznych. Na miejscu zdobyć będzie można też atrakcyjne fanty, m. in. vouchery: na zabiegi fizjoterapeutyczne, na mecze Lechii Gdańsk oraz na zakupy w sklepie internetowym. Do wygrania będą również bilety do kina.

Dzień bez samochodu

Tradycyjnie 22 września to Dzień bez Samochodu. To dobry czas, żeby przesiąść się z samochodu do pojazdów komunikacji miejskiej, na rower lub hulajnogę. W tym dniu, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, właściciel lub współwłaściciel pojedzie komunikacją miejską bezpłatnie.

Źródło: Auto zostaw w garażu! W Gdańsku rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu