depresja u mlodziezy

i

Autor: Getty Images

Blue Monday. Psycholog: „Nigdy nie ignorujmy oznak pogarszającego się psychicznego samopoczucia”

2023-01-16 13:52

Postanowienia noworoczne poszły w niepamięć, a słońca znów jak na lekarstwo. 16 stycznia, przypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Tymczasem zdaniem Agaty Rudnik, gdańskiej psycholog, termin ten nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Podkreśla ona jednak, że nigdy nie należy ignorować oznak pogarszającego się psychicznego samopoczucia.

Tymczasem zdaniem Agaty Rudnik, gdańskiej psycholog, termin ten nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Podkreśla ona jednak, że nigdy nie należy ignorować oznak pogarszającego się psychicznego samopoczucia.

- Jeżeli na co dzień nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować ze względu na nasz nastrój, to zdecydowanie polecam wizytę u specjalisty - zaznacza Agata Rudnik.

Jeśli chodzi o samo Blue Monday, bardzo długo mówiło się, że jest to moment, kiedy mieliśmy nasze postanowienia, plany, ale minęło już trzy tygodnie, a nam na przykład nie udało się zrzucić dziesięciu kilogramów lub przeczytać dziesięciu książek. Wówczas odpuszczamy i jednocześnie wpadamy w spiralę wyrzutów sumienia

- dodaje Rudnik.

Oprócz sezonowych spadków nastroju, gdańska psycholog zaznacza, że coraz więcej osób zmaga się z FOMO, czyli strachem przed tym co nas omija. Lęk ten potęguje dynamiczna sytuacja na świecie m.in. wojna w Ukrainie.

Przede wszystkim żyjemy w czasach, w których brakuje nam poczucia bezpieczeństwa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się w Polsce i na świecie za miesiąc lub dwa

- zaznacza psycholog.

Najbardziej depresyjny dzień i czas w roku

By poradzić sobie z tym problemem, eksperci podkreślają, by mimo wszystko nie śledzić cały czas newsów. - Nie scrollujmy telefonu cały czas. Czasami w ciągu doby nie wydarzy się aż tyle. Możemy na przykład sprawdzić newsy rano i popołudniu. To całkowicie wystarczy - mówi Agata Rudnik.

Darmowa pomoc psychologa w Gdańsku

Studenci, którzy zmagają się np. ze sporym stresem mogą skorzystać z Centrum Wsparcia Psychologicznego, które działa przy Uniwersytecie Gdańskim. Tutaj spotkania z terapeutami są bezpłatne.

- To ile mamy zapisów świadczy o tym, jak wiele osób zmaga się dziś z problemami. Bardzo się jednak cieszę, że coraz częściej normalizujemy korzystanie z pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. To nie może być temat tabu - konkluduje Rudnik. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?
Źródło: Blue Monday. Psycholog: „Nigdy nie ignorujmy oznak pogarszającego się psychicznego samopoczucia”