Po pracowitym sezonie turystycznym, pracach renowacyjnych i wreszcie – zaszczytnej, 84. rocznicy podniesienia po raz pierwszy polskiej bandery okręt-muzeum ORP „Błyskawica” rozpoczyna kilkumiesięczny, zasłużony zimowy odpoczynek.
Zimowa przerwa w muzealnej działalności polskiego niszczyciela rozpoczęła się dziś - 1 grudnia, chociaż ze względu na śnieżną aurę możliwość jego zwiedzania została wstrzymana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni już dzień wcześniej, po godzinie 14:00. Okręt, który pozostaje w czynnej służbie w gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej podobnie jak co roku, aż do wiosny wstrzyma się z przyjmowaniem turystów. Najprawdopodobniej jego pokład i wnętrza będzie można zobaczyć osobiście dopiero od maja 2022 roku.
"Okręt, jak co roku, od 1 grudnia wyłączony jest ze zwiedzania. Dziękujemy wam wszystkim za utrzymywanie Błyskawicy - dumy naszej morskiej historii - w tak znakomitej formie!"
- komunikuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni na Facebooku.
Pracowity sezon po remoncie
Przypomnijmy, że ten sezon turystyczny dla ORP „Błyskawica” był szczególny. Jeszcze w pierwszej połowie roku okręt przeszedł jeden z najbardziej złożonych remontów w ostatnich latach, znikając na kilkanaście tygodni ze swojego tradycyjnego miejsca cumowania przy gdyńskim nabrzeżu Pomorskim.
W położonej na Oksywiu PGZ Stoczni Wojennej specjaliści pracowali m.in. przy zabezpieczeniu antykorozyjnym poszycia, wymianie różnych elementów konstrukcyjnych czy wzmocnieniu elementów masztu. Przede wszystkim usunięto jednak stare powłoki malarskie, a legendarny niszczyciel w drugiej połowie czerwca powrócił na swoje miejsce z nowym kamuflażem.
Prace kosztowały ponad 7 milionów złotych i nadały „Błyskawicy” nowy blask tuż na początku wysokiego sezonu turystycznego – sam okręt to w końcu jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji, które nawiązują do morskiej tożsamości Gdyni. Co roku przyciąga na swój pokład tysiące turystów, którzy chcą w ten sposób przyjrzeć się dobrze zachowanemu fragmentowi historii polskiej floty wojennej.