Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym opracowali urządzenie, które może pomóc w walce z COVID-19.

i

Autor: Bartosz Bańka/PG

By móc oddychać pełną piersią! Innowacyjny wynalazek naukowców PG i GUMed

2021-11-10 13:05

By móc oddychać pełną piersią! Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym opracowali urządzenie, które może pomóc w walce z COVID-19. Niewielki monitor umożliwia m.in. monitorowanie oddechu pacjenta. I co najważniejsze urządzenie nie wymaga bezpośredniej obsługi lekarza.

CyberRadar to urządzenie o niedużych rozmiarach, można je postawić w dowolnym miejscu w gabinecie lekarskim. Posiada czujnik mikrofalowy schowany w plastikowej obudowie, a także czułą kamerę służącą do wykrycia położenia oczu i ramion pacjenta, a następnie "pozycjonowania" klatki piersiowej. Na wbudowanym ekranie, wyświetla dane z jego bieżących czynności oddechowo-krążeniowych – mówi prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej.

CyberRadar jest w pełni skutecznym urządzeniem, które może zastąpić pasy oddechowe czy pulsoksymetry. – Medyk na razie intepretuje przygotowane przez CyberRadar wyniki. Docelowo jednak pracujemy nad przygotowaniem sztucznej inteligencji, która mogłaby samoczynnie stawiać diagnozę – dodaje Czyżewski.

CyberRadar mógłby służyć m.in. do monitorowania pacjentów przyjmowanych na SOR, czy osób, które COVID-19 przechodzą bezobjawowo.

Ostatnio zauważyliśmy, że CyberRadar może posłużyć też jako wariograf. Ponieważ właśnie bada oddech, przyspieszenie oddechu, zmianę rytmu serce. Łatwo więc dowiedzieć się, kto akurat mówi prawdę, a kto kłamie – podkreśla profesor.

Naukowcy z PG poszukują teraz inwestora. To pomogłoby uruchomić produkcję urządzenia na większą skalę. 

Piękni i Młodzi Pierwsza Zmiana Show
Źródło: By móc oddychać pełną piersią! Innowacyjny wynalazek naukowców PG i GUMed