Dokąd najchętniej lataliśmy w 2021 roku? Gdańskie lotnisko podsumowuje

2022-01-26 8:48 Róża Perszon
samolot
Autor: Pixabay.com

Port Lotniczy Gdańsk podsumował działania minionego roku. Okazuje się, że lotnisko odwiedziło o 25% więcej podróżnych niż rok wcześniej. W przewozach towarów nastąpił wzrost o 30%. A które destynacje w 2021 roku najchętniej wybierali pasażerowie?

Port Lotniczy Gdańsk podsumował liczbę pasażerów podróżujących przez gdańskie lotnisko w 2021 roku, liczbę startów i lądowań, wagę przewiezionych drogą lotniczą towarów oraz wyniki finansowe.

W 2021 roku do Gdańska zawitało 2 154 563 pasażerów, czyli o 25,9% więcej niż rok wcześniej. Do rekordowego roku 2019, w którym Port Lotniczy przyjął prawie 5,4 mln pasażerów, brakuje prawie 60%.

2021 był dla nas trudniejszym rokiem niż 2020. W pierwszym kwartale ruch lotniczy znacznie spadł. Branża wciąż doświadcza negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Pojawiają się nowe mutacje wirusa, pociągające za sobą wzrosty zakażeń, zachorowań i zgonów. Często zmieniają się przepisy cowidowe, które nie są jasne dla pasażerów. Część podróżnych wciąż obawia się latać. Jest na szczęście spora grupa, która podróżuje i dzięki niej widzimy poprawiające się wyniki w 2021 roku na naszym lotnisku, szczególnie w zakresie przychodów i wyniku ze sprzedaży. Wzrósł ruch pasażerski, ale także wzrosło zainteresowanie transportem lotniczych towarów, firmy kurierskie rozwijają się i zarabiają w pandemii

– informuje Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

W ubiegłym roku z gdańskiego lotniska najwięcej osób podróżowało od lipca do października – najmniej było ich w lutym. Najpopularniejsze kierunki, które wybierali podróżni to: Oslo, Londyn i Amsterdam. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sztokholm, Kijów i Kraków.

Dokąd najchętniej lataliśmy w 2021 roku? Gdańskie lotnisko podsumowuje
Autor: gdynia.pl

Letnia siatka 2021 roku to 93 połączenia, do 23 państw, na 77 lotnisk, w tym na 6 lotnisk w Polsce. Realizowało je 10 przewoźników: Wizz Air, Ryanair, LOT, SAS, KLM, Lufthansa, Eurowings, Finnair, SWISS i Norwegian. W siatce zimowej, ogłoszonej pod koniec października, było 69 połączeń. Pomimo kolejnego trudnego pandemicznego roku linie lotnicze uruchomiły z Gdańska wiele nowych połączeń. Wizz Air wystartował w grudniu do Narwiku, a latem latał do: Malagi, Splitu, Burgas oraz na Santorini, Kretę i Mykonos.

Ryanair uruchomił w wakacje nowe kierunki: do Zadaru, na Kretę, Korfu i Santorini, a jesienią zainaugurował loty do Walencji. Od ubiegłego roku samoloty Ryanair latają do stolicy Szwecji, na lotnisko Sztokholm-Arlanda, do Paryża-Beauvais oraz do Billund. Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły nowe połączenie z Gdańska do Lublina, a latem kursowały na Kos. W lotach czarterowych, realizowanych z Gdańska w 2021 roku na zlecenie touroperatorów i biur podroży, najwięcej pasażerów podróżowało do Turcji, Grecji i Egiptu. Wybierano też Bułgarię, Albanię i Hiszpanię.

Seler zwyczajny – dlaczego warto jeść selery?
Źródło: Dokąd najchętniej lataliśmy w 2021 roku? Gdańskie lotnisko podsumowuje
Nasi Partnerzy polecają