Działania Gdańska wobec kryzysu na Ukrainie: - To jest tak samo nasza wojna, jak wojna ukraińska

i

Autor: gdansk.pl

Działania Gdańska wobec kryzysu na Ukrainie: - To jest tak samo nasza wojna, jak wojna ukraińska

2022-02-25 12:42

W piątek, 25 lutego, na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku odbył się briefing po spotkaniu zespołu, który omawiał tematy związane z działaniami miasta w sprawie kryzysu na Ukrainie. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podziękowała za dotychczasową pomoc gdańszczanom i gdańszczankom, firmom, organizacjom, stowarzyszeniom, i zaapelowała o dalsze wsparcie.

Jesteśmy oburzeni bestialskim atakiem zbrodniarza Władimira Putina na niepodległe państwo. Potrzebne są konkretne działania. Podjęłam decyzję, że codziennie o godz. 8:30 spotykamy się w ramach Sztabu Kryzysowego w naszym mieście, żeby po pierwsze monitorować na bieżąco sytuację, ale także na bieżąco reagować. Po drugie, podjęliśmy działania wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób łączenia na czas pandemii tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy pomoc oferują, czyli Gdańsk Pomaga - rozszerza się on o program Gdańsk Pomaga Ukrainie

- powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Na stronie ukraina.gdanskpomaga.pl można zarówno zaoferować wsparcie dotyczące zakwaterowania, ale zgłaszać się mogą także tłumacze i psycholodzy z językiem ukraińskim, którzy są w tej chwili bardzo potrzebni. Miasto uruchamia także strukturę koordynacyjną z organizacjami pozarządowymi, i zapewni bezpieczne schronienie uciekającym przed wojną w Ukrainie, przede wszystkim kobietom i dzieciom.

- Przygotowujemy miejsca. Wczoraj jako Unia Metropolii Polskich, ale także Związek Miast Polskich wysłaliśmy list do premiera Morawieckiego i do ministra Kamińskiego z deklaracją wsparcia, pomocy i współpracy, oraz z prośbą o jasne wytyczne. Dzisiaj o godz. 11:00 ma być narada z wojewodą i ze starostami, i mam nadzieję na konkretne informacje, co do oczekiwań związanych ze współpracą z miastami - dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent podkreśliła, że Ukrainki i Ukraińcy mogą liczyć na pełne wsparcie Gdańska. Zaznaczyła, że mamy do czynienia nie tylko z atakiem na Donieck, Ługańsk czy Kijów - nie tylko na Ukrainę, ale na nowy porządek świata, który nastąpił po upadku Związku Sowieckiego.

Szeroko rozumianego wsparcia udziela Kościół Chrześcijan Baptystów, Pierwszy Zbór w Gdańsk, w imieniu którego mówił Maksym Sliazin, koordynator inicjatyw na rzecz Ukraińców, członek Rady Imigrantów i Imigrantek, który przybył do Gdańska z Donbasu 8 lat temu. Podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc Ukraińcom i zaznaczył, że wspólnota rosyjskojęzyczna w Gdańsku ze swojej strony dokłada wszystkich sił, żeby wspierać Ukraińców.

Sonda
Też masz bliskich na Ukrainie?
Rosyjski czołg staranował jadący samochód. Ukraińcy ruszyli na ratunek
Źródło: Działania Gdańska wobec kryzysu na Ukrainie: - To jest tak samo nasza wojna, jak wojna ukraińska