Minęły trzy pełne miesiące, od kiedy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wprowadził dodatkowe narzędzie do kontroli Strefy Płatnego Parkowania (SPP i ŚPP), czyli kontrolę mobilną realizowaną z pomocą samochodu wyposażonego w system kamer, skanerów i czujników geolokalizacyjnych.
Zadaniem tego oprzyrządowania, którego zewnętrzne elementy umieszczone są na dachu samochodu o napędzie elektrycznym, jest zeskanowanie numerów rejestracyjnych samochodów zaparkowanych w SPP i wykonanie ich zdjęć. Dane te trafiają do systemu zawierającego informacje o pojazdach z ważną opłatą za postój. Po weryfikacji zebranych przez narzędzie kontroli mobilnej danych, kierowcom, którzy nie zapłacili za parkowanie (bądź nie posiadają ważnego abonamentu/karty opłaty zryczałtowanej lub karty N+) wystawione zostanie zawiadomienie o opłacie dodatkowej.
Mobilna kontrola polega na zeskanowaniu numerów rejestracyjnych samochodów zaparkowanych w SPP, wykonaniu ich zdjęć i sprawdzeniu na tej podstawie, czy kierowca danego pojazdu zapłacił za postój.
Jak przedstawiają się dane? W listopadzie 2021 roku pojazd do mobilnej kontroli pracował średnio przez 3 godziny dziennie – każdego dnia odczytywał ok. 3 tys. tablic rejestracyjnych. Dzięki mobilnej kontroli udało się wystawić 1217 zawiadomień o opłacie dodatkowej.
W analogicznym okresie zespół kontrolerów pieszych pracował przez 11 godzin dziennie, sprawdzając każdego dnia ok. 3 tys. pojazdów. Kontrolerom udało się wystawić 4733 zawiadomień o opłacie dodatkowej.
Tak wyglądał pierwszy miesiąc działania mobilnej kontroli. Natomiast w minionym miesiącu – styczniu, dane przedstawiały się następująco: pojazd pracował średnio przez 5 godzin dziennie, odczytując każdego dnia ok. 3,5 tys. tablic rejestracyjnych. W tym czasie za pomocą pojazdu udało się wystawić 2082 zawiadomień o dodatkowej opłacie.
Również w styczniu kontrolerzy pracowali przez 11 godzin dziennie, wykonując każdego dnia ok. 2,3 tys. odczytów. Kontrolerzy wystawili w tym czasie 3714 zawiadomień o opłacie dodatkowej.
- Osiągane wyniki odczytów i rozpoznań tablic rejestracyjnych są uzależnione od kilku czynników - mówi Magdalena Kiljan rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Ważna jest m. in. liczba pojazdów parkujących w Strefie Płatnego Parkowania. W grudniu 2021 i w styczniu bieżącego roku było ich mniej niż w listopadzie. Istotny jest także czas (godziny) i miejsce kontroli, np. liczba odczytów w sektorze w Oliwie będzie inna niż we Wrzeszczu. I wreszcie, wpływ na wyniki mają także warunki pogodowe. Kiedy pada śnieg, odczytów i rozpoznań jest mniej.
W ciągu trzech miesięcy czas pracy “mobilnego kontrolera” wzrósł z trzech do pięciu godzin dziennie. GZDiZ zamierza jeszcze zwiększyć czas codziennej kontroli mobilnej. Nie oznacza to jednak, że zrezygnuje z tradycyjnej kontroli pieszej. Kontrolerzy dalej codziennie obecni będą na ulicach Gdańska, przede wszystkim w tych miejscach, gdzie wykorzystanie pojazdu skanującego jest utrudnione, np. ze względu na duże natężenie ruchu. Co ważne - system kontroli wyklucza dublowanie opłat dodatkowych za postój w tym samym miejscu – po nałożeniu opłaty dodatkowej przez mobilną kontrolę, nie ma możliwości wystawienia opłaty przez pieszego kontrolera i odwrotnie.
Źródło: Gdańsk: Mobilna kontrola parkowania działa już od trzech miesięcy. Wyniki robią wrażenie!