Gdańsk szczepi… drzewa. To kolejny etap rewitalizacji Wielkiej Alei Lipowej

2021-09-03 11:50
wielka aleja lipowa
Autor: fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W Wielkiej Alei Lipowej rozpoczęła się mikrobiologiczna rewitalizacja korzeni drzew, czyli ich szczepienie. Preparat zaaplikowany do korzeni zabytkowych lip zapewni im lepsze odżywianie i ochronę.

Szczepionka podawana jest na głębokość około 20 - 30 cm w głąb ziemi, w miejscach, gdzie znajdują się drobne korzenie drzew. Do podłoża, na którym rosną lipy, za pomocą specjalnych lanc, wprowadzone zostaną żywe strzępki wyselekcjonowanych grzybów. Wytworzona w ten sposób symbioza korzeni drzew i grzybów zwana jest fachowo mikoryzą. Dzięki grzybom drzewa będą mogły łatwiej pozyskiwać z podłoża wodę, sole mineralne i inne mikroelementy. Co więcej aplikacja strzępków grzybów zadziała jak swoista szczepionka dla drzew, która zmniejszy ich podatność na choroby, a także ograniczy liczbę występujących w glebie szkodników – larw i nicieni chorobotwórczych.

Szczepionka ma formę zawiesiny wodnej z dodatkiem hydrożelu. Jedna dawka zawiera 20 ml szczepionki, a każde z drzew otrzyma w sumie 30 dawek. Obecne w szczepionce bakterie, działają jak naturalny nawóz, zwiększają zdolności do pozyskiwania azotu przez drzewa, co wpływa na ich prawidłowy wzrost.

Oprócz samego szczepienia, miejsca gdzie rosną lipy, zostaną dodatkowo nawożone preparatem bogatym w kwasy humusowe. Poprawią one żyzność gleby i pozytywnie wpłyną na rozwój systemu korzeniowego. Z kolei powierzchnie pod koronami drzew spryskane będą roztworem stanowiącym pożywkę dla mikroorganizmów szczepionki, stymulując ich rozwój i wzrost.

By szczepionka miała możliwość wniknąć w system korzeniowy drzew, każde z nich podlane zostanie 450 litrami wody (w trzech cyklach po 150 l), co zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu podłoża.

Na efekty prac trzeba będzie poczekać. Ze względu na czas, jaki bakterie będą potrzebowały na adaptację i rozwój, efekt wizualny może być widoczny dopiero po 2-3 latach.

Aplikacja szczepionek dla lip to jeden z zabiegów w procesie rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej. W ramach rewitalizacji strefy korzeniowej zaszczepione zostaną 222 drzewa. W pierwszej kolejności szczepione zostaną te lipy, które mają trudniejsze warunki glebowe, czyli rosnące w pasie między aleją Zwycięstwa, a Traktem Konnym, w przyszłości planowane jest zaszczepienie również lip rosnących po przeciwnej stronie alei Zwycięstwa.

Źródło: Gdańsk szczepi… drzewa. To kolejny etap rewitalizacji Wielkiej Alei Lipowej
Nasi Partnerzy polecają