Gdynia miasto filmu UNESCO

i

Autor: gdynia.pl Konferencja prasowa, od lewej: Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego, prezydent Wojciech Szczurek, Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury UM, Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy Gdyńskiego Centrum Filmowego. // fot. Kamil Złoch

Gdynia dołącza do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu

2021-11-11 10:00

Gdynia z tytułem Miasta Filmu UNESCO! Tym samym wpisana została do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. - To wyróżnienie to przede wszystkim wielka motywacja, żebyśmy szukali nowych projektów i obszarów aktywności filmowej - mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- To z jednej strony wielki prestiż dla miasta, ale przede wszystkim płaszczyzna współpracy. Zostaliśmy wpisani na tą listę wspólnie z takimi miastami jak między innymi Cannes. To też pokazuje do jakiego grona dołączamy i z jakimi miastami będziemy mogli realizować wspólne projekty, które w przyszłości sprawią, że film jeszcze lepiej będzie rozwijać się w naszym mieście - kontynuuje prezydent.

- Oprócz współpracy międzynarodowej, Gdynię czeka też szereg korzyści lokalnych - stwierdza Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.

- Będziemy udostępniać naszą platformę cyfrową i tam się znajdą bardzo ciekawe treści. Od filmów, które my produkujemy, przez edukację filmoznawczą na poziomie trochę amatorskim, a trochę zawodowym, która obejmuje zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów, ale też i seniorów - dodaje Leszek Kopeć.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast w 90u krajach. Wśród Miast Filmu wymienić można Rzym, Mumbaj, Wellington, Sydney czy... Łódź.

Źródło: Gdynia dołącza do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu