Gdynia: na plaży pojawiły się “Pamelki”. Mają pomóc zadbać o bezpieczeństwo

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia: na plaży pojawiły się “Pamelki”. Mają pomóc zadbać o bezpieczeństwo

2021-06-14 13:24

Gdyńscy ratownicy zbroją się i szykują do przyjęcia turystów, którzy w wakacyjnym sezonie zagoszczą na naszych plażach. Biorąc przykład od kolegów strzegących kąpielisk w Stanach Zjednoczonych czy Australii postanowili wyposażyć kąpieliska w popularne „Pamelki”, czyli boje ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa będą mogły pomóc potrzebującym.

Choć nazwa silnie nawiązuje do Pameli Anderson, na widok której większości mężczyzn raczej zakręci się w głowie, a nie poczują się oni  bezpieczniej – działanie ten "Pamelki" ma być odwrotne.

Jak wielu z nas zapewne wie, Pamela Anderson, wcieliła się w rolę ratownika wodnego w serialu "Słoneczny Patrol". Bojkę ratunkową, która używała w swojej pracy zaczęto nazywać jej imieniem. "Pamelka" to dziś potoczna nazwa boi ratunkowej.

"Na plaży śródmieście zostaną powieszone dwie bojki ratownicze, wraz z tablicami informacyjnymi, które będą pełniły funkcje ogólnodostępnego sprzętu ratowniczego. Jest to nowatorskie rozwiązanie na obszarze naszego kraju, ale znane na plażach w innych krajach, skąd też został zapożyczony ten pomysł. Sprzęt ten będzie służyć osobom, które w przypadku zaistnienia tonięcia poza godzinami pracy ratowników zdecydowałyby się udzielić pomocy poszkodowanemu."

– podsumowuje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

Wraz z bojkami, które ustawione zostały na specjalnych stojakach, Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało tablice informacyjne, na których zostały zawarte najważniejsze informacje w temacie bezpieczeństwa osoby decydującej się na udzielenie pomocy poszkodowanemu, tak żeby oprócz działania prewencyjnego spełniały również funkcję edukacyjną.

Planowane otwarcie gdyńskich kąpielisk przewidziane jest na dzień 25 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące warunków na nich panujących znaleźć można będzie na stronie www.plaze.gdyniasport.pl.

Sonda
Czy tegoroczne wakacje planujesz spędzić w Polsce?
ESKA Summer City - Plaża pod Stadionem Śląskim
Źródło: Gdynia: na plaży pojawiły się “Pamelki”. Mają pomóc zadbać o bezpieczeństwo