Gdynia: Świnkę porzucono w samym centrum miasta! Na klatce była kartka z napisem „Zaopiekuj się Tupim”

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia: Świnkę porzucono w samym centrum miasta! Na klatce była kartka z napisem „Zaopiekuj się Tupim”

2021-07-30 8:53

Choć od lat są prowadzone kampanie społeczne przeciwko wakacyjnemu porzucaniu zwierząt, problem ciągle istnieje. W środowy poranek strażnicy miejscy z Gdyni uratowali pozostawioną w centrum miasta świnkę morską. Na jej klatce przyczepiono karteczkę z hasłem: „Zaopiekuj się Tupim”. Niestety, nie udało się zidentyfikować nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia.

Środowy poranek, samo centrum Gdyni. Jedna ze spacerowiczek dzwoni do dyżurnego Straży Miejskiej w Gdyni i prosi o nietypową interwencję. Sprawa dotyczy... świnki morskiej pozostawionej na jednej z ławek przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki.

"Dostaliśmy zgłoszenie od kobiety, która wyszła na spacer z psem i zauważyła porzuconą świnkę morską. To duży, grubszy samiec. Zostawiono go w klatce z pełnym wyposażeniem: jedzeniem, sianem i piciem"

 – relacjonuje Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.

Strażnicy zajęli się zwierzęciem, które niestety – jak się okazało – zostało celowo porzucone przez swojego właściciela. Wskazuje na to karteczka, którą przypięto do klatki: „Zaopiekuj się Tupim”. Po przejrzeniu zapisów z kamer monitoringu udało się wprawdzie zauważyć sprawcę, ale to wciąż za mało, by ustalić jego tożsamość.

"O godz. 6:59 mężczyzna w wieku około 40 lat, ubrany w żółtą kamizelkę, przyszedł od strony ul. Żeromskiego, porzucił świnkę i odszedł"

Informacje od osób, które były świadkami porannego zdarzenia lub znają świnkę morską o imieniu Tupi, mogą pomóc strażnikom znaleźć nieodpowiedzialnego właściciela, który pozostawił bezbronne zwierzę w centrum miasta.

Zaraz po podjęciu interwencji świnkę morską przekazano pod opiekę gdyńskiego schroniska „Ciapkowo”. Sprawa ma już na szczęście swój szczęśliwy koniec – na adopcję Tupiego zdecydowała się jedna z gdyńskich urzędniczek, która dała śwince nowy dom.

Niestety, to nie jedyna tego typu sprawa w tym roku w Gdyni. Strażnicy miejscy mieli podobną sytuację kilka miesięcy temu. Wtedy w lesie na Karwinach spacerowicz natknął się na inną porzuconą świnkę morską. Jeszcze wcześniej pod jednym z przedszkoli porzucono klatkę z królikiem.

Przypomnijmy, że zgodnie z treścią ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku porzucenie zwierzęcia jest klasyfikowane jako znęcanie się, co jest przestępstwem, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności na okres od 3 do 5 lat.

Proboszcz broni pijanego wikariusza! SZOKUJĄCE tłumaczenie i pretensje do policji. "Za dużo mówią"
Źródło: Gdynia: Świnkę porzucono w samym centrum miasta! Na klatce była kartka z napisem „Zaopiekuj się Tupim”