ukr

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia uruchamia dodatkowe miejsca dla uchodźców

2022-02-28 14:32

W Gdyni przygotowano dodatkowe miejsca dla uchodźców z Ukrainy. W ciągu kilku godzin w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. płk. Dąbka 207 ustawiono 140 łóżek. W Przystani Lipowa 15 i Wymiennikowni na Chyloni – kolejnych 60 miejsc. Wkrótce będą dostępne te w Gdyńskim Centrum Sportu.

Sytuacja w związku z wojną na Ukrainie jest bardzo dynamiczna. Coraz więcej jej obywateli szuka schronienia w Gdyni. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 na Obłużu w ciągu zaledwie czterech godzin przygotowano 140 miejsc noclegowych. Łożka ustawiono na dużej hali sportowej oraz w kilku mniejszych salach. – Tak jak zapowiadaliśmy w Gdyni powstanie ponad 400 łóżek dla osób, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy. To jest kolejne miejsce, które powstało dzisiaj w nocy. Mamy tutaj 140 miejsc. Przypomnę, że mamy również miejsca w Schronisku Młodzieżowym i tam już są zakwaterowane rodziny z dziećmi. W ciągu najbliższych dni powstaną także miejsca noclegowe na terenie hali gier Gdyńskiego Centrum Sportu – informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowano wszystkie podstawowe rzeczy, których będą potrzebowali uchodźcy. Oprócz miejsca do spania z pościelą, na terenie szkoły jest dostępne pełne zaplecze sanitarne, łazienki, natryski, środki higieniczne, ręczniki i przewijaki dla małych dzieci. Dla najmłodszych zgromadzono m.in. zapas słodyczy i zabawek. Mieszkańcy przygotowują dla uchodźców kanapki. – To, co tutaj widać, przygotowaliśmy w cztery godziny. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc strażaków, uczniów, studentów i mieszkańców Obłuża. Przyjmiemy do nas wszystkie osoby, które przyjadą z tłumaczami języka ukraińskiego. Zakładamy, że wszyscy, którzy do nas trafią, potrzebują pomocy – mówi Jarosław Kłodziński, radny Gdyni i kierownik CKZiU nr 2.

Poza tym łącznie blisko 60 miejsc noclegowych dla osób, które uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy, przygotowano w niedzielę, 27 lutego w Przystani Lipowa 15 w Wielkim Kacku oraz w Wymiennikowni na Chyloni.

– Cały czas działamy, by tych miejsc stworzyć możliwie najwięcej. W niedzielę przygotowaliśmy je m.in. w Przystani Lipowa 15 w Wielkim Kacku oraz w Wymiennikowni na Chyloni. W pierwszej z placówek możemy przyjąć 28 osób, w drugiej: 30. W obu są łóżka, pościel, koce oraz niezbędne środki higieniczne przekazane przez gdynian w ramach zbiórki organizowanej przez Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowej – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji.Przystań Lipowa 15 oraz Wymiennikownia wyposażone są w węzły sanitarne i prysznice. W kuchniach jest sprzęt AGD, sztućce i zastawy stołowe.

– Cały czas zwracają się do nas mieszkańcy chętni, by przekazać uchodźcom dary rzeczowe. Za każdy taki gest serdecznie dziękujemy i mamy go na uwadze. Prosimy jednak o chwilę cierpliwości: nie wiemy jeszcze kiedy i kogo przyjmiemy. Zależy nam, by pomoc dla naszych sąsiadów w Ukrainy jak najbardziej odpowiadała potrzebom. Gdy tylko je poznamy, zwrócimy się do lokalnej społeczności – zapewnia Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych.W przygotowanie miejsc noclegowych w Przystani Lipowa 15 zaangażowała się Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” oraz Anna Szpajer, radna miasta. Przypomnijmy, że przyjeżdżające do Gdyni ukraińskie rodziny z dziećmi – lub osoby z koniecznością dłuższego pobytu – są kwaterowane w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A. Zostało tam jeszcze wolnych około 80 miejsc.

– Cały czas przybywają do nas rodziny z małymi dziećmi. W tej chwili mamy zajęte 33 miejsca, a wolnych jeszcze 80-85 w pokojach, o różnym standardzie. Posiłki dostarcza nam Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wielką pomocą służą też radni miasta, którzy dostarczają nam niezbędne rzeczy, np. czajniki i turystyczne łóżeczka dla dzieci, za co z całego serca dziękujemy – opowiada Jolanta Złoch, dyrektorka Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.  Kryzysowe zakwaterowanie dla przybywających z Ukrainy już wkrótce będzie także realizowane w halach Gdyńskiego Centrum Sportu. Od piątku, 25 lutego w Gdyni działa również całodobowa infolinia, obsługiwana w języku ukraińskim: +48 723 236 666. Infolinia z założenia jest przeznaczona dla osób poszukujących wsparcia w postaci: noclegu, posiłku czy pomocy psychologicznej. Zaś stacjonarne centrum recepcyjne dla przyjezdnych, w uzgodnieniu z pomorskimi samorządami oraz Wojewodą Pomorskim, powstaje w Gdańsku.

Źródło: Gdynia uruchamia dodatkowe miejsca dla uchodźców