Kaszubski Disney? Film giganta w oparciu o scenariusz polskich autorów już powstaje!

i

Autor: gdynia.pl

Kaszubski Disney? Film giganta w oparciu o scenariusz polskich autorów już powstaje!

2021-07-14 10:34

Mirosław Piepka, scenarzysta takich filmów jak osadzony w Gdyni „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, czy kaszubski „Kamerdyner”, napisał scenariusz filmu animowanego dla The Walt Disney Company. Współproducentem jest gdyńskie studio filmowe Trefl Film. Realizowane na Kaszubach zdjęcia mają już ruszać!

Scenarzysta zdradził tę sensacyjną informację podczas zakończenia XI Festiwalu Filmów Kaszubskich (FFK) odbywającego się w gminie Żukowo, na którym gościł jako członek kapituły przyznającej nagrodę Filmowy Gryf.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Gdyni: "Mirosław Piepka odebrał w lutym ubiegłego roku telefon z The Walt Disney Company i otrzymał propozycję nie do odrzucenia - napisania scenariusza fabularnego animowanego filmu kinowego, którego akcja rozgrywać się ma w XV wieku na wyspie Hel. W owym czasie największy polski półwysep faktycznie był wyspą."

Scenarzysta filmów „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, którego akcja dzieje się w grudniu 1970 roku w Gdyni, „Układ zamknięty” i osadzonego na Kaszubach „Kamerdynera”, przyjął propozycję. Gotowy scenariusz został bardzo wysoko oceniony i amerykański gigant, który podbił świat w latach 20. XX wieku dzięki Myszce Miki, podjął decyzję o realizacji filmu na Kaszubach.

"Film powstaje na Wybrzeżu, bo co by nie powiedzieć, koszty produkcji są tu tańsze niż w Chicago, Miami czy Paryżu. Większość scen nagrywana będzie na Kaszubach. Będzie to film przeznaczony dla widzów od lat 7 do 107. Realizowany jest tą samą technologią co „Shrek". Przez wiele miesięcy trwało „rodzenie" wszystkich uczestniczących w tej produkcji postaci. Film animowany to jest mrówcza praca. Powiem tyle, że to sukces, gdy dziennie wykona się sześć sekund filmu"

- powiedział Mirosław Piepka podczas zakończenia Festiwalu Filmów Kaszubskich.

Kiedy kaszubski Disney będzie gotowy, jeszcze nie wiadomo, ale scenarzysta zapewnił, że uzgodni z producentami, aby podczas XII edycji Festiwalu Filmów Kaszubskich pokazać kilka minut filmu.

Realizowany na Kaszubach film, do którego zdjęcia miały rozpocząć się we wtorek (13 lipca), będzie pierwszą produkcją Walta Disneya w oparciu o scenariusz polskich autorów.

Raport z anteny 13.07, godz.10
Źródło: Kaszubski Disney? Film giganta z udziałem polskich autorów już powstaje!