Gdańskie ZOO

i

Autor: Dominika Bakura

Krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego wykluł się w gdańskim ZOO. „To nasz ogromny sukces”

2021-11-30 10:44

Gustuje w figach, gruszkach i winogronach. W gdańskim zoo, po ponad stu dniach inkubacji jaja w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, wykluła się orlicja - przedstawicielka krytycznie zagrożonego gatunku żółwia azjatyckiego. – To ogromny sukces naszego ogrodu – mówi Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych w gdańskim ZOO.

– Narodziny żółwia to ogromny sukces, bowiem jest to pierwszy przychówek tego gatunku w gdańskim zoo, a także pierwszy przychówek w Polsce – tłumaczy Izabela Krause.

Młoda orlicja mieszka w specjalnym akwaterrarium. Ma część wodną i lądową, ale najczęściej korzysta z tej pierwszej.

– Ma też specjalne menu. W pierwszych dniach życia żywiła się bardzo dojrzałymi owocami: figi, gruszki, banana.  W kolejnych dniach zaczęliśmy przygotowywać specjalną galaretkę. W składzie galaretki występuje wywar z kurzych łapek bogatych w kolagen, żelatyna, filety ryb słodkowodnych, niewielka porcja marchewki, kompleks witamin i mlecz – dodaje Krause.

Jak się okazuje - to nie koniec nowości w gdańskim ogrodzie zoologicznym. – Czarne łabędzie także postanowiły powiększyć swoją rodzinę – dodaje Krause. – Do tego niedawno przyjechał do nas nowy pelikan, samiczka. Wykluła się także nowa papuga Żako – zaznacza zastępca dyrektora.  

A rodzice młodego żółwia trafili do gdańskiego ZOO z przemytu w 2002 roku. Gady miały trafić do Chin, gdzie prawdopodobnie zostałyby sprzedane jako pożywienie na tamtejszych targach. 

Źródło: Krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego wykluł się w gdańskim ZOO. „To nasz ogromny sukces”