Gdańska drużyna SKF Iceskater podczas zawodów w Warszawie

i

Autor: SKF Iceskater

Łyżwiarstwo synchroniczne znów w hali Olivia. Startuje Hevelius Cup i ISU Challenger Series

2022-01-04 9:11

Łyżwy to dla nich drugie buty! Już w środę w gdańskiej hali Olivia rozpocznie się szósta edycja międzynarodowych zawodów w łyżwiarstwie synchronicznym - Hevelius Cup. Na lodzie swoje umiejętności zaprezentuje blisko tysiąc zawodników z dziesięciu, różnych krajów.

Łyżwiarstwo synchroniczne to drużynowa odmiana łyżwiarstwa figurowego. Drużyna składa się maksymalnie z 16 zawodników. W programie prezentowane są różne figury tworzone na lodzie przez członków drużyny, podnoszenia, skoki (pojedyncze i podwójne), piruety, spirale.

– Kibiców zapraszamy na trybuny już od środy, treningi nieoficjalne i oficjalne można oglądać bezpłatnie, natomiast główna część zawodów jest biletowana – mówi Bartosz Zielenkiewicz z SKF Iceskater. – Oficjalne treningi w łyżwiarstwie synchronicznym są oglądane także przez sędziów. Podczas około 10-12 minutowego treningu drużyna musi przynajmniej raz zaprezentować cały, przygotowany na dany sezon, układ taneczny. W tym czasie muzyka odtwarzana jest dwukrotnie, co daje łyżwiarzom możliwość zaprezentowania programu dwukrotnie lub podzielonego na dwie części. Podczas treningu sędziowie mają możliwość wstępnego zapoznania się z programem drużyny i umiejętnościami zawodników, ale dopiero występ w czasie zawodów jest punktowany – tłumaczy Zielenkiewicz.

W sobotę i w niedzielę w hali Olivia odbędą się natomiast zawody ISU Challenger Series. Dla młodych łyżwiarzy jest to druga najważniejsza impreza po mistrzostwach świata.

– ISU Challenger Series to prestiżowa seria pięciu zawodów w łyżwiarstwie synchronicznym rozgrywanych w pięciu różnych miastach: Gdańsku, Eindhoven (Holandia), Turku (Finlandia), Norwood (USA) i Rouen (Francja) w styczniu i lutym 2022 roku – dodaje Zielenkiewicz.

Podczas ISU Challenger Series 6th Hevelius Cup nasz kraj reprezentować będą dwie drużyny juniorskie i jedna seniorska. Gdańszczanki z drużyny Ice Fire reprezentujące klub SKF Iceskater oraz zawodniczki z toruńskiej drużyny Le Soleil. Obie gdańskie drużyny Ice Fire stanowią kadrę narodową w łyżwiarstwie synchronicznym i obie podczas grudniowych mistrzostw Polski (poza złotymi medalami i tytułami mistrzyń polski w sezonie 2021/2022) zdobyły niezbędne minimum punktowe upoważniające je do udziału w tegorocznych mistrzostwach świata. Juniorskie mistrzostwa świata odbędą się w marcu w Innsbruku w Austrii, natomiast seniorskie w Hamilton w Kanadzie.

Zawody będzie można oglądać także na żywo w Internecie. Linki do transmisji w poszczególnych dniach dostępne będą na stronie internetowej - www.heveliuscup.eu. 

Źródło: Łyżwiarstwo synchroniczne znów w hali Olivia. Startuje Hevelius Cup i ISU Challenger Series