Mandat za SPACER Z DZICKIEM? Jest taki przepis! Można zapłacić nawet 5 tysięcy

2022-05-09 8:50 Róża Perszon
Wspólny spacer
Autor: pixabay.com

Choć brzmi to dość absurdalnie, przepis dotyczący spaceru z dzieckiem PO CHODNIKU naprawdę istnieje. Mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych? Za co można go otrzymać? Wyjaśniamy poniżej.

Za spacer z dzieckiem po chodniku można dostać nawet 5000 zł kary! Okazuje się, że przebywanie dziecka na jakiejkolwiek publicznej drodze grozi mandatem nawet w wysokości 5000 zł! O czym dokładnie mówi wspominany przepis? Według Art. 89 Kodeksu wykroczeń:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jak zaznacza portal edziecko.pl, Jak to jednak z przepisami prawnymi bywa, w zależności od tego, z jakim rodzajem zastosowanej wykładni mamy do czynienia, ich interpretacja może prowadzić do różnych wniosków.  Portal przytacza również konkretny przypadek. 

Mowa o sprawie dwóch matek, które dopuściły się złamania art. 89 kodeksu wykroczeń trafiła do Sądu Rejonowego w Sokółce. Sąd po rozpatrzeniu sprawy uznał, że dziecko do lat 7 tak naprawdę nie może przebywać na żadnej części drogi - w tym również na chodniku i drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Z tego wynika również, że dziecko do lat 7 nie może przebywać w żadnym środku transportu publicznego.

Adam Jasiński, prawnik specjalizujący się w prawie drogowym, twierdzi, iż przepis jest nieprecyzyjnie sformułowany, gdyż na jego końcu przed mową o sankcji brakuje frazy "bez opieki". Twierdzi jednak, że samo prowadzenie za rękę dziecka do lat 7 trudno uznać za wykroczenie, gdyż nie wiąże się to w żaden sposób ze społeczną szkodliwością czynu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Potrącenie dwójki pieszych na ul. Kamiennej w Bydgoszczy

Mandat za spacer z dzieckiem brzmi absurdalnie?

W takim razie posłuchajcie, za co Albert z ESKI chciał posłać słuchaczkę za kratki w swojej WKRĘTARCE :)

Listen to "Zapuszkowana" on Spreaker. Źródło: Mandat za SPACER Z DZIECKIEM? Jest taki przepis! Można zapłacić nawet 5 tysięcy
Nasi Partnerzy polecają