Stuletni już Morski Instytut Rybacki jest najstarszą instytucją, która prowadzi badania morza i rybołówstwa w Polsce. Jej początki sięgają czasów dwudziestolecia między wojennego, a dokładne utworzenie MIR datuje się na 18 czerwca 1921 roku. Wtedy to polskie władze państwowe powołały Morskie Laboratorium Rybackie w Helu. W późniejszych latach w miejscu MLR utworzono nową instytucję – Stację Morską w Helu. Jej oddział rybacki utworzono w Gdyni, a w 1938 roku placówkę całkowicie przeniesiono do rozwijającego się w niezwykłym tempie miasta z morza i marzeń. Stacja osiedliła się w nowo wybudowanym budynku na końcu Molo Południowego
Dziś mieści się w nim niezwykle popularne wśród mieszkańców i turystów Akwarium Gdyńskie. Działania stacji w Gdyni przerwał wybuch II wojny światowej, jednak po jej zakończeniu instytucja wznowiła prace, już jako Morski Instytut Rybacki i pod tą nazwą istnieje do dziś.
W tym roku MIR świętuje swoje setne urodziny. Z tej okazji w czwartek, 23 września, w głównej siedzicie Instytutu, przy ul. Kołłątaja w Gdyni, odbyły się oficjalne uroczystości z okazji obchodzonej rocznicy.
"Rzadko się zdarza w naszym młody mieście, by świętowała instytucja, która jest starsza niż samo miasto, a właśnie z takim przypadkiem mamy dziś do czynienia. Tym bardziej szczególna jest to okazja, że mówimy o instytucji, która pod bardzo wieloma względami wpłynęła i kształtowała obraz Gdyni"
– mówił podczas uroczystości wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
Ważną częścią czwartkowych obchodów było wręczenie medalu imienia profesora Kazimierza Demela. To odznaczenie, które przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne w badaniach oraz w popularyzacji wiedzy o morzu w dziedzinach biologii, ekologii i rybactwa. Tym razem medal przyznano Janowi Horbowemu – profesorowi, wybitnemu naukowcowi, kierownikowi Zakładu Zasobów Rybackich przy MIR.