Protest pod Konsulatem Rosyjskim

i

Autor: Paweł Lemke

Polacy, Ukraińcy, a nawet Rosjanie protestują pod Konsulatem Rosyjskim w Gdańsku

2022-02-24 15:00

"Faszyści!", "Putin to bandyta!", "Putin to Hitler!" - takie hasła wykrzykiwał dziś tłum, który w czwartek popołudniu zebrał się pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. A to w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Budynek ze względów bezpieczeństwa został otoczony przez funkcjonariuszy policji.

- Wiadomo, że jeden protest nie powstrzyma armii rosyjskiej. Takie protesty muszą odbywać się na całym świecie. Rosja musi odczuć w różnych sferach, możliwościach, że świat nie akceptuje tego, co oni robią. Oni muszą poczuć się odrzuconymi przez resztę świata. Dlatego też każdy musi tą swoją cegiełkę przeciwko agresji rosyjskiej dołożyć - tłumaczy Łew Zacharczyszyn, były konsul Ukrainy w Gdańsku.

- Nie ma zgody na takie akty agresji. Europa nie życzy sobie łamania prawa międzynarodowego. Stoimy tu, aby pokazać pracownikom konsulatu, że sprzeciwiamy się temu co robi ich państwo. A wiemy, że tam są, bo zasłonki się poruszają, widać cienie - dodaje działaczka ukraińska.

Protest pod Konsulatem Rosyjskim

i

Autor: Paweł Lemke

- To co robi Putin, to jest zniszczenie porządku europejskiego w jego obecnym kształcie. No i trzeba się temu przeciwstawić. Ja będę protestował, bo moja żona jest Ukrainką i Ukraina to moja druga ojczyzna - mówi Polak stojący przed konsulatem.

- Sytuacja jest dramatyczna. Bardzo martwię się o swoją rodzinę. Cieszę się, że wszyscy jesteśmy zjednoczeni, wszyscy mamy tu ukraińskie flagi. Jest też dużo plakatów. Ja na swoim napisane mam "Stand with Ukraine" - pokazuje młoda Ukrainka.

Protest pod Konsulatem Rosyjskim

i

Autor: Paweł Lemke

- Jestem Rosjaninem, ale moim wrogiem jest Putin, bo Ukraina nigdy nic złego Rosji nie robiła i nawet nie planowała. To co Putin robi teraz, to po prostu przestępstwo - komentuje chłopak, którego zdjęcie przedstawiamy poniżej.

Protest pod Konsulatem Rosyjskim

i

Autor: Paweł Lemke

A jeszcze dziś o 20:00 na Placu Solidarności w Gdańsku odbędzie się demonstracja solidarnościowa z Ukrainą . W wydarzeniu na Facebooku wzięcie udziału zadeklarowało kilka tysięcy osób.

Źródło: Polacy, Ukraińcy, a nawet Rosjanie protestują pod Konsulatem Rosyjskim w Gdańsku