Trudna sytuacja na granicy z Białorusią. Podniesiono ALERT gotowości WOT do działania

i

Autor: Twitter: Stanisław Żaryn/ Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! Trudna sytuacja na granicy z Białorusią. Podniesiono ALERT gotowości WOT do działania

Pomorscy terytorialsi postawieni w stan gotowości - żółty alert

2021-11-08 17:00

Żółty alert dla pomorskich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej! W związku z kryzysem na granicy z Białorusią, terytorialsi z dziesięciu województw zostali postawieni w stan gotowości. Pomorskie znalazło się w żółtej strefie - żołnierze mogą spodziewać się wezwania do stawiennictwa na służbie w ciągu 24 godzin.

- Ten żółty alert został wprowadzony dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Oznacza to, że nie dotyczy żołnierzy zawodowych, tylko tak zwanych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, czyli tych żołnierzy, którzy na co dzień pozostają w cywilu, pracują, wykonują obowiązki domowe, a na czas powoływania zakładają mundur i wykonują zadania jako żołnierze Wojska Polskiego - mówi porucznik Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jeśli żołnierz otrzyma wezwanie, w pracy przysługuje mu bezpłatny urlop. Uposażenie za ten okres wypłaca wojsko. Na granicy terytorialsi wspierają wojska operacyjne, straż graniczną i policję w ich ustawowych zadaniach.

- Do naszych zadań należy tam patrolowanie np. łodziami płaskodennymi z silnikami zaburtowymi rzeki Bug, która jest rzeką graniczną pomiędzy Polską a Białorusią. Ponadto nasi żołnierze, którzy są tam skierowani, obsługują zestawy statków bezzałogowych. Oddelegowaliśmy również wyposażenie. Są to maszty oświetleniowe oraz środki transportu - dodaje porucznik.

A na Pomorzu stacjonuje obecnie około 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Źródło: Pomorscy terytorialsi postawieni w stan gotowości - żółty alert